Inloggen Kennismaken

Boekhouder in de provincie Zeeland

Waar u in Zeeland ook onderneemt: uw boekhouding regelt u bij ons op afstand. Eén vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon of video; ons vaste partnerkantoor verzorgt de verwerking en de aangiftes.

In het kort BoekhoudSlim verzorgt de boekhouding van zzp’ers, eenmanszaken, vof’s en kleine BV’s in de provincie Zeeland, landelijk en op afstand, met één vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon en video. De provincie Zeeland telde op 1 januari 2026 51.590 bedrijfsvestigingen volgens het CBS, relatief veel in landbouw, bosbouw en visserij en horeca; 57% daarvan is een eenmanszaak. In 2024 waren er ongeveer 23.700 zzp’ers. Het pakket Eenmanszaak / zzp kost vanaf € 143 per maand, excl. btw.

Landelijk werkend · ook voor Zeeland · cijfers: CBS

Kerncijfers ZeelandCBS
Bedrijfsvestigingen
51.590
1 januari 2026
Groei sinds 2021
+20,5%
landelijk +24,1%
Zzp’ers
23.700
zzp als hoofdinkomen, 2024
Per 1.000 inwoners
131
landelijk 144
  1. zakelijke dienstverlening16%
  2. handel14%
  3. bouw11%
  4. zorg11%
  5. landbouw7%

394.538 inwoners in 13 gemeenten (1-1-2026)

Eenmanszaak, vof of BV in Zeeland

57,2% van de vestigingen in Zeeland is een eenmanszaak (landelijk 63,5%), 24,6% een BV of NV (landelijk 24,9%). Bij 71% werkt één persoon; 4,7% heeft tien of meer werkzame personen. Het hoogste aandeel eenmanszaken zit in overige dienstverlening (81%), het hoogste aandeel BV’s in financiële dienstverlening (86%).

Een eenmanszaak of vof valt voor de winst onder de inkomstenbelasting van de ondernemer of de vennoten. Een BV is zelf belastingplichtig voor de vennootschapsbelasting en moet jaarlijks een jaarrekening deponeren.

Zeeland
Nederland
Eenmanszaak 57%Vof, cv, maatschap 14%BV en NV 25%Overig 4%CBS 81644NED, 1 januari 2026

Sectoren in Zeeland

Naar aantal vestigingen zijn specialistische zakelijke diensten (8.465), handel (7.165) en bouwnijverheid (5.500) de grootste sectoren in Zeeland. Sterker vertegenwoordigd dan gemiddeld: landbouw, bosbouw en visserij (6,9%, landelijk 3,1%), horeca (5,7%, landelijk 3,5%) en industrie (5,0%, landelijk 3,5%). Tussen 1 januari 2021 en 2026 ging het aantal vestigingen van 42.800 naar 51.590 (+20,5%), langzamer dan het landelijke cijfer van +24,1%. Het hardst groeide specialistische zakelijke diensten: van 5.490 naar 8.465.

Vestigingen in Zeeland per sector, 1 januari 2026 (CBS 81575NED)
SectorAantalAandeelLandelijkSinds 2021
Specialistische zakelijke diensten8.46516,4%20,8%+54,2%
Handel7.16513,9%12,9%+16,5%
Bouwnijverheid5.50010,7%10,5%+32,2%
Gezondheids- en welzijnszorg5.48510,6%10,6%+18,3%
Landbouw, bosbouw en visserij3.5606,9%3,1%+1,3%
Overige dienstverlening3.1506,1%5,4%+15,6%
Horeca2.9205,7%3,5%+16,1%
Industrie2.5855,0%3,5%+24,6%
Verhuur en overige zakelijke diensten2.4004,7%5,4%+39,9%
Onderwijs2.2854,4%5,8%+26,2%
Cultuur, sport en recreatie2.0303,9%5,6%+24,5%
Vervoer en opslag1.6353,2%2,8%+20,7%
Financiële dienstverlening1.4402,8%2,8%−49,6%
Informatie en communicatie1.4202,8%5,3%+34,0%
Verhuur en handel van onroerend goed1.2202,4%1,7%+44,4%

aandeel in Zeeland landelijk aandeel · gemarkeerd = sterker vertegenwoordigd dan landelijk

Financiële dienstverlening: deze daling zie je in heel Nederland (landelijk van 136.930 vestigingen in 2021 naar 73.220 in 2026), dus het is geen lokaal verschijnsel.

Wat dat betekent voor uw administratie

Aandachtspunten voor btw en boekhouding bij de sectoren die Zeeland kenmerken.

3.560 vestigingen in landbouw · 6,9% (landelijk 3,1%)

Landbouw, bosbouw en visserij

Agrarische ondernemers investeren veel in machines, stallen en grond, en werken met subsidies en soms pachtcontracten. Sinds de landbouwregeling in 2018 verdween, doen ook zij gewoon btw-aangifte; afschrijvingen en investeringen bepalen hier sterk de winst.

2021: 3.515 vestigingen, 2026: 3.560. Een verandering van +1,3% in Zeeland.

2.920 vestigingen in horeca · 5,7% (landelijk 3,5%)

Horeca

In de horeca lopen twee btw-tarieven door elkaar: eten en alcoholvrije dranken vallen onder 9%, alcoholhoudende dranken onder 21%. De kassa-omzet moet daarom per tarief worden geboekt en elke dag aansluiten op pin, contant geld en bezorgplatforms.

Sinds 2021 kwamen er in Zeeland 405 vestigingen bij (+16,1%).

2.585 vestigingen in industrie · 5,0% (landelijk 3,5%)

Industrie

Bij productiebedrijven draait de administratie om inkoop, voorraad en kostprijs. Hoe de voorraad aan het eind van het jaar wordt gewaardeerd, bepaalt direct de winst; machines en gereedschap worden over meerdere jaren afgeschreven.

In Zeeland ging deze sector van 2.075 vestigingen in 2021 naar 2.585 in 2026 (+24,6%).

Nieuwe vestigingen in Zeeland

In 2025 werden in Zeeland 3.430 vestigingen opgericht, −8,2% ten opzichte van 2024 (landelijk −13,5%). Het hoogste aantal sinds 2015 was 4.205, in 2023.

Een nieuwe onderneming vraagt in het eerste jaar om een paar vaste stappen: inschrijven bij de KVK, een btw-identificatienummer, een zakelijke rekening, en kiezen of de kleineondernemersregeling past. Begin direct met bonnetjes en facturen digitaal, dan is de eerste aangifte geen zoektocht.

Boekhouding voor starters

  1. 2.93515
  2. 2.86516
  3. 2.86017
  4. 3.16018
  5. 3.49519
  6. 3.65520
  7. 3.97021
  8. 3.95022
  9. 4.20523
  10. 3.73524
  11. 3.43025
Oprichtingen van vestigingen per jaar, 2015–2025 (CBS 83631NED)

Zzp’ers in Zeeland

Zo’n 23.700 inwoners van Zeeland waren in 2024 zzp’er als hoofdbron van inkomen. In 2019 waren dat er 20.700 (+14,5%; landelijk +18,9%). De meeste zzp’ers werken in bouwnijverheid (± 3.900), specialistische zakelijke diensten (± 3.600) en landbouw, bosbouw en visserij (± 2.500).

Mediaan inkomen als zzp’er (2023)
€ 37.200
landelijk € 38.300
Zelfstandigen mét personeel (2024)
± 7.800
met loonadministratie
Directeur-grootaandeelhouders (2024)
± 5.400
ondernemer via een BV

Wat dit betekent voor uw administratie

  • Kleine omzet? Met de KOR (tot € 20.000 omzet per kalenderjaar) rekent u geen btw en doet u in de regel geen btw-aangifte; de btw op kosten trekt u dan ook niet af.
  • Het urencriterium (1.225 uur per jaar aan uw onderneming) bepaalt of u de ondernemersaftrekken krijgt. Noteer daarom ook uren voor acquisitie en administratie.
  • Zet elke maand een vast deel opzij voor de btw en de inkomstenbelasting. Het kwartaaloverzicht in de software laat zien hoeveel btw eraan komt.

Gemeenten in Zeeland

Zeeland heeft 13 gemeenten. De grootste naar inwonertal op 1 januari 2026: Terneuzen (55.955), Middelburg (50.439), Vlissingen (45.878) en Goes (40.387).

Een aparte pagina per gemeente maken we alleen waar genoeg lokale cijfers zijn; ook in de kleinere gemeenten helpen we u natuurlijk gewoon op afstand.

Alle provincies en gemeenten

Zo werkt het, ook in Zeeland

  1. Eerst een gesprekPer video of telefoon, op een moment dat u past. U vertelt hoe uw administratie nu loopt; wij stellen een pakket voor.
  2. Stukken digitaalEen foto van een bon is genoeg; bedrag en datum worden gelezen. Bankafschriften leest u in en betalingen worden aan facturen gekoppeld.
  3. Aangiftes verzorgdIn de pakketten Eenmanszaak / zzp, Vof en BV verzorgt ons vaste partnerkantoor de btw-aangiftes en de jaarstukken.

Pakketten en prijzen

Veelgestelde vragen

Werkt BoekhoudSlim ook voor ondernemers in Zeeland?

Ja. BoekhoudSlim werkt landelijk, ook voor ondernemers in Zeeland. U heeft één vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon en video, en uw administratie wordt verzorgd door ons vaste partnerkantoor.

Hoeveel eenmanszaken zijn er in Zeeland?

Op 1 januari 2026 waren er in Zeeland 29.485 vestigingen van eenmanszaken, 57,2% van alle 51.590 vestigingen (landelijk 63,5%). Daarnaast 7.075 vof’s, cv’s en maatschappen en 12.710 BV’s en NV’s (CBS 81644NED).

Ik heb een agrarisch bedrijf in Zeeland. Doe ik btw-aangifte?

Ja. De landbouwregeling is per 2018 afgeschaft, dus agrarische ondernemers doen een gewone btw-aangifte en trekken de btw op hun investeringen af. Investeringen en subsidies worden apart geboekt, zodat de afschrijvingen kloppen.

Gelden in Zeeland dezelfde prijzen als elders?

Ja. Zelf doen € 12,50 per maand, excl. btw, Eenmanszaak / zzp vanaf € 143 per maand, excl. btw, Vof vanaf € 239 per maand, excl. btw en BV vanaf € 300 per maand, excl. btw gelden landelijk; u betaalt in Zeeland dezelfde prijs als overal. Prijzen onder voorbehoud; de definitieve prijs volgt na een gratis kennismaking.

Bronnen

  • CBS StatLine 81575NED — Vestigingen van bedrijven; bedrijfstak, gemeente (2007 - 2026, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 81644NED — Vestigingen van bedrijven; grootte, rechtsvorm, bedrijfstak, regio (2010-2026, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 83631NED — Vestigingen van bedrijven; oprichtingen, bedrijfstak, regio (2007 - 2025, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 86163NED — Zelfstandigen; inkomen, vermogen, regio (indeling 2025) (2007-2024, bijgewerkt 19-11-2025)
  • CBS StatLine 03759ned — Bevolking op 1 januari en gemiddeld; geslacht, leeftijd en regio (1988 - 2026, bijgewerkt 23-6-2026)
  • CBS StatLine 86247NED — Gebieden in Nederland 2026 (2026, bijgewerkt 14-7-2026)

Cijfers opgehaald op 26-10-2026. Aantallen zelfstandigen rondt het CBS af op honderdtallen. Licentie CC BY 4.0. Dit is algemene informatie, geen persoonlijk belastingadvies.

Onderneemt u in Zeeland?

Plan een kennismaking per video of telefoon. We kijken samen naar uw administratie en welk pakket past. Vrijblijvend.