Inloggen Kennismaken

Boekhouder in de provincie Drenthe

Voor zzp’ers, eenmanszaken, vof’s en BV’s in heel Drenthe. BoekhoudSlim werkt landelijk, ook voor Drenthe: één vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon en video, en ons vaste partnerkantoor voor de administratie en de aangiftes.

In het kort Ondernemers in heel Drenthe laten hun administratie en aangiftes verzorgen door het vaste partnerkantoor van BoekhoudSlim, met één aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon en video. De provincie Drenthe telde op 1 januari 2026 60.975 bedrijfsvestigingen volgens het CBS, relatief veel in landbouw, bosbouw en visserij en overige dienstverlening; 62% daarvan is een eenmanszaak. In 2024 waren er ongeveer 27.200 zzp’ers. Het pakket Eenmanszaak / zzp kost vanaf € 143 per maand, excl. btw.

Landelijk werkend · ook voor Drenthe · cijfers: CBS

Kerncijfers DrentheCBS
Bedrijfsvestigingen
60.975
1 januari 2026
Groei sinds 2021
+18,8%
landelijk +24,1%
Zzp’ers
27.200
zzp als hoofdinkomen, 2024
Per 1.000 inwoners
120
landelijk 144
  1. zakelijke dienstverlening18%
  2. handel16%
  3. zorg11%
  4. bouw10%
  5. persoonlijke dienstverlening7%

508.109 inwoners in 12 gemeenten (1-1-2026)

Eenmanszaak, vof of BV in Drenthe

62,2% van de vestigingen in Drenthe is een eenmanszaak (landelijk 63,5%), 22,2% een BV of NV (landelijk 24,9%). Bij 73% werkt één persoon; 4,5% heeft tien of meer werkzame personen. Het hoogste aandeel eenmanszaken zit in overige dienstverlening (83%), het hoogste aandeel BV’s in financiële dienstverlening (86%).

Voor de administratie maakt de rechtsvorm veel uit. Bij een eenmanszaak of vof komt de winst in de aangifte inkomstenbelasting van de ondernemer; een BV doet aangifte vennootschapsbelasting en deponeert een jaarrekening.

Drenthe
Nederland
Eenmanszaak 62%Vof, cv, maatschap 11%BV en NV 22%Overig 4%CBS 81644NED, 1 januari 2026

Sectoren in Drenthe

In Drenthe tellen specialistische zakelijke diensten (10.730), handel (9.465) en gezondheids- en welzijnszorg (6.785) de meeste vestigingen. Vergeleken met heel Nederland is hier relatief veel landbouw, bosbouw en visserij (6,2%, landelijk 3,1%), overige dienstverlening (6,7%, landelijk 5,4%) en handel (15,5%, landelijk 12,9%). Tussen 1 januari 2021 en 2026 ging het aantal vestigingen van 51.340 naar 60.975 (+18,8%), langzamer dan het landelijke cijfer van +24,1%. Het hardst groeide specialistische zakelijke diensten: van 7.545 naar 10.730.

Vestigingen in Drenthe per sector, 1 januari 2026 (CBS 81575NED)
SectorAantalAandeelLandelijkSinds 2021
Specialistische zakelijke diensten10.73017,6%20,8%+42,2%
Handel9.46515,5%12,9%+12,4%
Gezondheids- en welzijnszorg6.78511,1%10,6%+14,7%
Bouwnijverheid6.0259,9%10,5%+28,6%
Overige dienstverlening4.1106,7%5,4%+22,0%
Landbouw, bosbouw en visserij3.7856,2%3,1%+2,6%
Onderwijs3.3755,5%5,8%+28,3%
Verhuur en overige zakelijke diensten2.8904,7%5,4%+34,7%
Cultuur, sport en recreatie2.7854,6%5,6%+27,5%
Industrie2.4404,0%3,5%+20,8%
Informatie en communicatie2.2753,7%5,3%+27,1%
Horeca2.1403,5%3,5%+8,9%
Financiële dienstverlening1.7052,8%2,8%−43,5%
Vervoer en opslag1.1151,8%2,8%+14,4%
Verhuur en handel van onroerend goed9701,6%1,7%+41,6%

aandeel in Drenthe landelijk aandeel · gemarkeerd = sterker vertegenwoordigd dan landelijk

Financiële dienstverlening: deze daling zie je in heel Nederland (landelijk van 136.930 vestigingen in 2021 naar 73.220 in 2026), dus het is geen lokaal verschijnsel.

Wat dat betekent voor uw administratie

Aandachtspunten voor btw en boekhouding bij de sectoren die Drenthe kenmerken.

3.785 vestigingen in landbouw · 6,2% (landelijk 3,1%)

Landbouw, bosbouw en visserij

Op het platteland zijn agrarische bedrijven vaak familiebedrijven, soms als vof of maatschap. Grond, gebouwen en machines staan voor grote bedragen op de balans en worden over vele jaren afgeschreven; subsidies en pachtinkomsten worden apart geboekt van de gewone omzet.

2021: 3.690 vestigingen, 2026: 3.785. Een verandering van +2,6% in Drenthe.

4.110 vestigingen in persoonlijke dienstverlening · 6,7% (landelijk 5,4%)

Overige dienstverlening

In de persoonlijke dienstverlening gaat het om afspraken, kassa-omzet en een kleine voorraad producten. Het verschil tussen 9% voor kappersdiensten en 21% voor de meeste andere behandelingen moet in de kassa goed staan.

Sinds 2021 kwamen er in Drenthe 740 vestigingen bij (+22,0%).

9.465 vestigingen in handel · 15,5% (landelijk 12,9%)

Handel

Bij handel draait alles om marge: inkoopprijs, verkoopprijs en wat er op voorraad ligt. Wie ook online verkoopt, boekt de omzet van platforms bruto en hun commissie als kosten, en houdt bij EU-verkopen aan consumenten de drempel van € 10.000 per jaar in het oog.

Sinds 2021 kwamen er in Drenthe 1.045 vestigingen bij (+12,4%).

Nieuwe vestigingen in Drenthe

In 2025 werden in Drenthe 3.905 vestigingen opgericht, −12,8% ten opzichte van 2024 (landelijk −13,5%). Het hoogste aantal sinds 2015 was 4.675, in 2023.

Een nieuwe onderneming vraagt in het eerste jaar om een paar vaste stappen: inschrijven bij de KVK, een btw-identificatienummer, een zakelijke rekening, en kiezen of de kleineondernemersregeling past. Begin direct met bonnetjes en facturen digitaal, dan is de eerste aangifte geen zoektocht.

Boekhouding voor starters

  1. 3.68015
  2. 3.66016
  3. 3.39517
  4. 3.71518
  5. 3.93019
  6. 4.04020
  7. 4.56021
  8. 4.49022
  9. 4.67523
  10. 4.48024
  11. 3.90525
Oprichtingen van vestigingen per jaar, 2015–2025 (CBS 83631NED)

Zzp’ers in Drenthe

In Drenthe hadden in 2024 ongeveer 27.200 mensen hun inkomen vooral uit werk als zzp’er. In 2019 waren dat er 24.700 (+10,1%; landelijk +18,9%). De meeste zzp’ers werken in specialistische zakelijke diensten (± 4.600), bouwnijverheid (± 3.900) en landbouw, bosbouw en visserij (± 3.300).

Mediaan inkomen als zzp’er (2023)
€ 36.300
landelijk € 38.300
Zelfstandigen mét personeel (2024)
± 8.500
met loonadministratie
Directeur-grootaandeelhouders (2024)
± 5.800
ondernemer via een BV

Wat dit betekent voor uw administratie

  • Blijft uw omzet onder € 20.000 per jaar, dan kan de kleineondernemersregeling (KOR) interessant zijn: geen btw rekenen, maar ook geen btw aftrekken.
  • Het urencriterium (1.225 uur per jaar aan uw onderneming) bepaalt of u de ondernemersaftrekken krijgt. Noteer daarom ook uren voor acquisitie en administratie.
  • Reserveer per kwartaal voor btw en inkomstenbelasting; met het btw-overzicht in de software ziet u vooraf wat er komt.

Gemeenten in Drenthe

Drenthe heeft 12 gemeenten. De grootste naar inwonertal op 1 januari 2026: Emmen (109.881), Assen (70.769), Hoogeveen (56.781) en Meppel (36.616).

Voor deze gemeente hebben we een eigen pagina met lokale cijfers:

Alle provincies en gemeenten

Zo werkt het, ook in Drenthe

  1. Vrijblijvend kennismakenBel, app of plan een video-afspraak. We nemen uw situatie door: rechtsvorm, omzet, branche en wat u zelf wilt blijven doen.
  2. Aanleveren via app of WhatsAppBonnetjes fotograferen, bank koppelen of inlezen, facturen maken met betaallink. Ontbreekt er iets, dan vragen we het op.
  3. Aangiftes verzorgdIn de pakketten Eenmanszaak / zzp, Vof en BV verzorgt ons vaste partnerkantoor de btw-aangiftes en de jaarstukken.

Pakketten en prijzen

Veelgestelde vragen

Werkt BoekhoudSlim ook voor ondernemers in Drenthe?

Ja, in heel Drenthe, net als in de rest van Nederland. Overleg gaat via WhatsApp, telefoon of een videogesprek, en ons vaste partnerkantoor verzorgt het boekhoudwerk.

Hoeveel eenmanszaken zijn er in Drenthe?

Op 1 januari 2026 waren er in Drenthe 37.940 vestigingen van eenmanszaken, 62,2% van alle 60.975 vestigingen (landelijk 63,5%). Daarnaast 7.000 vof’s, cv’s en maatschappen en 13.530 BV’s en NV’s (CBS 81644NED).

Ik verkoop vanuit Drenthe online aan klanten in andere EU-landen. Wat moet ik regelen?

Blijft uw totale verkoop op afstand aan consumenten in andere EU-landen onder € 10.000 per jaar, dan rekent u Nederlandse btw. Daarboven rekent u de btw van het land van de klant, meestal via de OSS-regeling (het éénloketsysteem). In onze gidsen over webshop-boekhouding staat per platform hoe dat werkt.

Wat kost boekhouding in Drenthe?

Hetzelfde als overal: met de software zelf boeken kost € 12,50 per maand, excl. btw. Laat u alles doen, dan is het voor een eenmanszaak of zzp’er vanaf € 143 per maand, excl. btw, voor een vof vanaf € 239 per maand, excl. btw en voor een BV vanaf € 300 per maand, excl. btw. Prijzen onder voorbehoud; de definitieve prijs volgt na een gratis kennismaking.

Bronnen

  • CBS StatLine 81575NED — Vestigingen van bedrijven; bedrijfstak, gemeente (2007 - 2026, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 81644NED — Vestigingen van bedrijven; grootte, rechtsvorm, bedrijfstak, regio (2010-2026, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 83631NED — Vestigingen van bedrijven; oprichtingen, bedrijfstak, regio (2007 - 2025, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 86163NED — Zelfstandigen; inkomen, vermogen, regio (indeling 2025) (2007-2024, bijgewerkt 19-11-2025)
  • CBS StatLine 03759ned — Bevolking op 1 januari en gemiddeld; geslacht, leeftijd en regio (1988 - 2026, bijgewerkt 23-6-2026)
  • CBS StatLine 86247NED — Gebieden in Nederland 2026 (2026, bijgewerkt 14-7-2026)

Cijfers opgehaald op 26-10-2026. Aantallen zelfstandigen rondt het CBS af op honderdtallen. Licentie CC BY 4.0. Dit is algemene informatie, geen persoonlijk belastingadvies.

Onderneemt u in Drenthe?

Plan een kennismaking per video of telefoon. We kijken samen naar uw administratie en welk pakket past. Vrijblijvend.