Inloggen Kennismaken

Boekhouder in de provincie Overijssel

Voor zzp’ers, eenmanszaken, vof’s en BV’s in heel Overijssel. BoekhoudSlim werkt landelijk, ook voor Overijssel: één vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon en video, en ons vaste partnerkantoor voor de administratie en de aangiftes.

In het kort Ondernemers in heel Overijssel laten hun administratie en aangiftes verzorgen door het vaste partnerkantoor van BoekhoudSlim, met één aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon en video. De provincie Overijssel telde op 1 januari 2026 149.075 bedrijfsvestigingen volgens het CBS, relatief veel in landbouw, bosbouw en visserij en handel; 59% daarvan is een eenmanszaak. In 2024 waren er ongeveer 62.500 zzp’ers. Het pakket Eenmanszaak / zzp kost vanaf € 143 per maand, excl. btw.

Landelijk werkend · ook voor Overijssel · cijfers: CBS

Kerncijfers OverijsselCBS
Bedrijfsvestigingen
149.075
1 januari 2026
Groei sinds 2021
+22,0%
landelijk +24,1%
Zzp’ers
62.500
zzp als hoofdinkomen, 2024
Per 1.000 inwoners
124
landelijk 144
  1. zakelijke dienstverlening19%
  2. handel16%
  3. zorg11%
  4. bouw9%
  5. persoonlijke dienstverlening6%

1.202.375 inwoners in 25 gemeenten (1-1-2026)

Eenmanszaak, vof of BV in Overijssel

58,9% van de vestigingen in Overijssel is een eenmanszaak (landelijk 63,5%), 26,1% een BV of NV (landelijk 24,9%). Bij 72% werkt één persoon; 5,3% heeft tien of meer werkzame personen. Het hoogste aandeel eenmanszaken zit in overige dienstverlening (81%), het hoogste aandeel BV’s in financiële dienstverlening (90%).

Een eenmanszaak of vof valt voor de winst onder de inkomstenbelasting van de ondernemer of de vennoten. Een BV is zelf belastingplichtig voor de vennootschapsbelasting en moet jaarlijks een jaarrekening deponeren.

Overijssel
Nederland
Eenmanszaak 59%Vof, cv, maatschap 11%BV en NV 26%Overig 4%CBS 81644NED, 1 januari 2026

Sectoren in Overijssel

In Overijssel tellen specialistische zakelijke diensten (28.280), handel (23.675) en gezondheids- en welzijnszorg (16.035) de meeste vestigingen. Vergeleken met heel Nederland is hier relatief veel landbouw, bosbouw en visserij (5,6%, landelijk 3,1%), handel (15,9%, landelijk 12,9%) en industrie (4,2%, landelijk 3,5%). Tussen 1 januari 2021 en 2026 ging het aantal vestigingen van 122.170 naar 149.075 (+22,0%), langzamer dan het landelijke cijfer van +24,1%. Het hardst groeide specialistische zakelijke diensten: van 18.835 naar 28.280.

Vestigingen in Overijssel per sector, 1 januari 2026 (CBS 81575NED)
SectorAantalAandeelLandelijkSinds 2021
Specialistische zakelijke diensten28.28019,0%20,8%+50,1%
Handel23.67515,9%12,9%+16,4%
Gezondheids- en welzijnszorg16.03510,8%10,6%+20,6%
Bouwnijverheid13.6359,1%10,5%+30,5%
Overige dienstverlening8.6355,8%5,4%+22,7%
Landbouw, bosbouw en visserij8.3855,6%3,1%+0,2%
Onderwijs8.1555,5%5,8%+31,0%
Cultuur, sport en recreatie7.3004,9%5,6%+26,2%
Informatie en communicatie6.7704,5%5,3%+33,5%
Verhuur en overige zakelijke diensten6.7204,5%5,4%+45,5%
Industrie6.2004,2%3,5%+18,0%
Horeca4.8053,2%3,5%+19,2%
Financiële dienstverlening4.6353,1%2,8%−45,5%
Vervoer en opslag2.7301,8%2,8%+31,3%
Verhuur en handel van onroerend goed2.5101,7%1,7%+48,1%

aandeel in Overijssel landelijk aandeel · gemarkeerd = sterker vertegenwoordigd dan landelijk

Financiële dienstverlening: deze daling zie je in heel Nederland (landelijk van 136.930 vestigingen in 2021 naar 73.220 in 2026), dus het is geen lokaal verschijnsel.

Wat dat betekent voor uw administratie

Aandachtspunten voor btw en boekhouding bij de sectoren die Overijssel kenmerken.

8.385 vestigingen in landbouw · 5,6% (landelijk 3,1%)

Landbouw, bosbouw en visserij

Agrarische ondernemers investeren veel in machines, stallen en grond, en werken met subsidies en soms pachtcontracten. Sinds de landbouwregeling in 2018 verdween, doen ook zij gewoon btw-aangifte; afschrijvingen en investeringen bepalen hier sterk de winst.

Sinds 2021 kwamen er in Overijssel 15 vestigingen bij (+0,2%).

23.675 vestigingen in handel · 15,9% (landelijk 12,9%)

Handel

Bij handel draait alles om marge: inkoopprijs, verkoopprijs en wat er op voorraad ligt. Wie ook online verkoopt, boekt de omzet van platforms bruto en hun commissie als kosten, en houdt bij EU-verkopen aan consumenten de drempel van € 10.000 per jaar in het oog.

Sinds 2021 kwamen er in Overijssel 3.330 vestigingen bij (+16,4%).

6.200 vestigingen in industrie · 4,2% (landelijk 3,5%)

Industrie

Maakbedrijven en ambachtelijke producenten hebben grondstoffen, halffabricaten en eindproducten op voorraad. Een juiste voorraadtelling per 31 december en nette afschrijvingen op machines maken het verschil in de jaarcijfers.

Sinds 2021 kwamen er in Overijssel 945 vestigingen bij (+18,0%).

Nieuwe vestigingen in Overijssel

In 2025 werden in Overijssel 10.600 vestigingen opgericht, −9,7% ten opzichte van 2024 (landelijk −13,5%). Het hoogste aantal sinds 2015 was 13.200, in 2023.

Een nieuwe onderneming vraagt in het eerste jaar om een paar vaste stappen: inschrijven bij de KVK, een btw-identificatienummer, een zakelijke rekening, en kiezen of de kleineondernemersregeling past. Begin direct met bonnetjes en facturen digitaal, dan is de eerste aangifte geen zoektocht.

Boekhouding voor starters

  1. 9.29015
  2. 9.01016
  3. 8.98017
  4. 9.34518
  5. 10.30519
  6. 10.63520
  7. 12.15021
  8. 12.02522
  9. 13.20023
  10. 11.74524
  11. 10.60025
Oprichtingen van vestigingen per jaar, 2015–2025 (CBS 83631NED)

Zzp’ers in Overijssel

Het CBS telde in Overijssel in 2024 ongeveer 62.500 zelfstandigen zonder personeel met zzp als voornaamste inkomstenbron. In 2019 waren dat er 55.200 (+13,2%; landelijk +18,9%). De meeste zzp’ers werken in specialistische zakelijke diensten (± 11.300), bouwnijverheid (± 8.700) en landbouw, bosbouw en visserij (± 7.400).

Mediaan inkomen als zzp’er (2023)
€ 37.800
landelijk € 38.300
Zelfstandigen mét personeel (2024)
± 20.700
met loonadministratie
Directeur-grootaandeelhouders (2024)
± 16.400
ondernemer via een BV

Wat dit betekent voor uw administratie

  • Zit u met uw omzet onder de € 20.000 per jaar, kijk dan of de kleineondernemersregeling past. Dat scheelt aangiftes, maar u verliest de btw-aftrek op investeringen.
  • Het urencriterium (1.225 uur per jaar aan uw onderneming) bepaalt of u de ondernemersaftrekken krijgt. Noteer daarom ook uren voor acquisitie en administratie.
  • Reserveer per kwartaal voor btw en inkomstenbelasting; met het btw-overzicht in de software ziet u vooraf wat er komt.

Gemeenten in Overijssel

Overijssel heeft 25 gemeenten. De grootste naar inwonertal op 1 januari 2026: Enschede (162.683), Zwolle (134.147), Deventer (105.111) en Hengelo (84.045).

Voor deze gemeenten hebben we een eigen pagina met lokale cijfers:

Alle provincies en gemeenten

Zo werkt het, ook in Overijssel

  1. Eerst een gesprekPer video of telefoon, op een moment dat u past. U vertelt hoe uw administratie nu loopt; wij stellen een pakket voor.
  2. Alles op één plekFacturen met betaallink, bonnetjes via de app of WhatsApp en uw bankregels in één overzicht. Missen we iets, dan seinen we u op tijd in.
  3. Aangiftes verzorgdIn de pakketten Eenmanszaak / zzp, Vof en BV verzorgt ons vaste partnerkantoor de btw-aangiftes en de jaarstukken.

Pakketten en prijzen

Veelgestelde vragen

Werkt BoekhoudSlim ook voor ondernemers in Overijssel?

Ja. BoekhoudSlim werkt landelijk, ook voor ondernemers in Overijssel. U heeft één vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon en video, en uw administratie wordt verzorgd door ons vaste partnerkantoor.

Hoeveel eenmanszaken zijn er in Overijssel?

Op 1 januari 2026 waren er in Overijssel 87.785 vestigingen van eenmanszaken, 58,9% van alle 149.075 vestigingen (landelijk 63,5%). Daarnaast 16.525 vof’s, cv’s en maatschappen en 38.870 BV’s en NV’s (CBS 81644NED).

Ik heb een agrarisch bedrijf in Overijssel. Doe ik btw-aangifte?

Ja. De landbouwregeling is per 2018 afgeschaft, dus agrarische ondernemers doen een gewone btw-aangifte en trekken de btw op hun investeringen af. Investeringen en subsidies worden apart geboekt, zodat de afschrijvingen kloppen.

Gelden in Overijssel dezelfde prijzen als elders?

Ja. Zelf doen € 12,50 per maand, excl. btw, Eenmanszaak / zzp vanaf € 143 per maand, excl. btw, Vof vanaf € 239 per maand, excl. btw en BV vanaf € 300 per maand, excl. btw gelden landelijk; u betaalt in Overijssel dezelfde prijs als overal. Prijzen onder voorbehoud; de definitieve prijs volgt na een gratis kennismaking.

Bronnen

  • CBS StatLine 81575NED — Vestigingen van bedrijven; bedrijfstak, gemeente (2007 - 2026, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 81644NED — Vestigingen van bedrijven; grootte, rechtsvorm, bedrijfstak, regio (2010-2026, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 83631NED — Vestigingen van bedrijven; oprichtingen, bedrijfstak, regio (2007 - 2025, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 86163NED — Zelfstandigen; inkomen, vermogen, regio (indeling 2025) (2007-2024, bijgewerkt 19-11-2025)
  • CBS StatLine 03759ned — Bevolking op 1 januari en gemiddeld; geslacht, leeftijd en regio (1988 - 2026, bijgewerkt 23-6-2026)
  • CBS StatLine 86247NED — Gebieden in Nederland 2026 (2026, bijgewerkt 14-7-2026)

Cijfers opgehaald op 26-10-2026. Aantallen zelfstandigen rondt het CBS af op honderdtallen. Licentie CC BY 4.0. Dit is algemene informatie, geen persoonlijk belastingadvies.

Onderneemt u in Overijssel?

Plan een kennismaking per video of telefoon. We kijken samen naar uw administratie en welk pakket past. Vrijblijvend.