Inloggen Kennismaken

Boekhouder voor ondernemers in Enschede

Voor zzp’ers, eenmanszaken, vof’s en kleine BV’s in Enschede. We werken landelijk, met één vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon en video. Uw administratie en aangiftes verzorgt ons vaste partnerkantoor.

In het kort BoekhoudSlim verzorgt de boekhouding van zzp’ers, eenmanszaken, vof’s en kleine BV’s in Enschede, landelijk en op afstand, met één vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon en video. Enschede telde op 1 januari 2026 18.425 bedrijfsvestigingen volgens het CBS, relatief veel in handel en informatie en communicatie. In 2024 waren er ongeveer 6.800 zzp’ers. Het pakket Eenmanszaak / zzp kost vanaf € 143 per maand, excl. btw.

Landelijk werkend · ook voor Enschede · cijfers: CBS

Kerncijfers EnschedeCBS
Bedrijfsvestigingen
18.425
1 januari 2026
Groei sinds 2021
+23,7%
landelijk +24,1%
Zzp’ers
6.800
zzp als hoofdinkomen, 2024
Per 1.000 inwoners
113
landelijk 144
  1. zakelijke dienstverlening20%
  2. handel18%
  3. zorg12%
  4. bouw8%
  5. ICT en media6%

Wie onderneemt er in Enschede?

De meeste vestigingen in Enschede zitten in specialistische zakelijke diensten (3.625), handel (3.225) en gezondheids- en welzijnszorg (2.175). Vergeleken met heel Nederland is hier relatief veel handel (17,5%, landelijk 12,9%), informatie en communicatie (6,4%, landelijk 5,3%) en overige dienstverlening (6,2%, landelijk 5,4%). Tussen 1 januari 2021 en 2026 ging het aantal vestigingen van 14.890 naar 18.425 (+23,7%), ongeveer gelijk met het landelijke cijfer van +24,1%. Het hardst groeide verhuur en overige zakelijke diensten: van 535 naar 865.

Vestigingen in Enschede per sector, 1 januari 2026 (CBS 81575NED)
SectorAantalAandeelLandelijkSinds 2021
Specialistische zakelijke diensten3.62519,7%20,8%+45,3%
Handel3.22517,5%12,9%+19,2%
Gezondheids- en welzijnszorg2.17511,8%10,6%+19,5%
Bouwnijverheid1.4107,7%10,5%+40,3%
Informatie en communicatie1.1856,4%5,3%+34,7%
Overige dienstverlening1.1506,2%5,4%+27,8%
Cultuur, sport en recreatie1.1056,0%5,6%+24,2%
Onderwijs1.0105,5%5,8%+18,8%
Verhuur en overige zakelijke diensten8654,7%5,4%+61,7%
Horeca6603,6%3,5%+23,4%
Industrie6503,5%3,5%+10,2%
Financiële dienstverlening5402,9%2,8%−48,1%
Vervoer en opslag3151,7%2,8%+37,0%
Verhuur en handel van onroerend goed2701,5%1,7%+50,0%
Landbouw, bosbouw en visserij1851,0%3,1%+0,0%

aandeel in Enschede landelijk aandeel · gemarkeerd = sterker vertegenwoordigd dan landelijk

Financiële dienstverlening: deze daling zie je in heel Nederland (landelijk van 136.930 vestigingen in 2021 naar 73.220 in 2026), dus het is geen lokaal verschijnsel.

Wat dat betekent voor uw administratie

Wat de bedrijvigheid in Enschede betekent voor de boekhouding, per sector op een rij.

3.225 vestigingen in handel · 17,5% (landelijk 12,9%)

Handel

Winkeliers, groothandels en webshops hebben te maken met marges, voorraad en uitbetalingen van betaalproviders en platforms. Belangrijk is dat omzet bruto wordt geboekt en dat kosten van het platform apart staan; bij EU-verkopen boven € 10.000 per jaar komt de OSS-regeling in beeld.

Sinds 2021 kwamen er in Enschede 520 vestigingen bij (+19,2%).

1.185 vestigingen in ict en media · 6,4% (landelijk 5,3%)

Informatie en communicatie

In ICT en media zijn veel kosten digitaal en buitenlands: software-abonnementen, advertenties, hosting. Staat er geen Nederlandse btw op zo’n factuur, dan geeft u de verlegde btw zelf aan; zakelijke klanten in andere EU-landen factureert u meestal met btw verlegd en met een ICP-opgaaf.

Sinds 2021 kwamen er in Enschede 305 vestigingen bij (+34,7%).

1.150 vestigingen in persoonlijke dienstverlening · 6,2% (landelijk 5,4%)

Overige dienstverlening

Kappers, schoonheidsspecialisten, nagelstylisten en andere persoonlijke dienstverleners werken met veel kleine betalingen via pin en kassa. Knippen valt onder het 9%-tarief; de meeste schoonheidsbehandelingen en de verkoop van producten vallen onder 21%.

Sinds 2021 kwamen er in Enschede 250 vestigingen bij (+27,8%).

Zzp’ers in Enschede

Het CBS telde in Enschede in 2024 ongeveer 6.800 zelfstandigen zonder personeel met zzp als voornaamste inkomstenbron. In 2019 waren dat er 5.800 (+17,2%; landelijk +18,9%). De meeste zzp’ers werken in specialistische zakelijke diensten (± 1.300), bouwnijverheid (± 900) en handel (± 900).

Mediaan inkomen als zzp’er (2023)
€ 33.500
landelijk € 38.300
Zelfstandigen mét personeel (2024)
± 2.200
met loonadministratie
Directeur-grootaandeelhouders (2024)
± 1.900
ondernemer via een BV

Wat dit betekent voor uw administratie

  • Blijft uw omzet onder € 20.000 per jaar, dan kan de kleineondernemersregeling (KOR) interessant zijn: geen btw rekenen, maar ook geen btw aftrekken.
  • Het urencriterium (1.225 uur per jaar aan uw onderneming) bepaalt of u de ondernemersaftrekken krijgt. Noteer daarom ook uren voor acquisitie en administratie.
  • Het mediane zzp-inkomen in Enschede ligt 13% onder het landelijke. Dan telt elke aftrekpost: zakelijke kosten, investeringen en de ondernemersaftrekken in de aangifte inkomstenbelasting.

Zo werken we met ondernemers in Enschede

We werken landelijk, dus ook in Enschede. U spreekt ons wanneer het u uitkomt: een videogesprek, een belletje of een WhatsApp-bericht. Ons vaste partnerkantoor verwerkt de administratie en verzorgt de aangiftes.

  1. Kennismaken op afstandEen kort videogesprek of telefoontje. We kijken naar uw rechtsvorm, uw branche en hoe u nu werkt.
  2. Alles op één plekFacturen met betaallink, bonnetjes via de app of WhatsApp en uw bankregels in één overzicht. Missen we iets, dan seinen we u op tijd in.
  3. Het boekhoudwerk gedaanOns vaste partnerkantoor verwerkt de administratie, doet elk kwartaal de btw-aangifte en na het jaar de jaarstukken en de aangifte.

Hoe het werkt   Pakketten en prijzen

Factuur 2026-041Betaald
AanVoorbeeld Winkel, EnschedeVervaldatum 21 okt 2026
Factuurregels
Levering 24 stuks, artikel 1180€ 648,00
Verzendkosten€ 12,95
Btw 21%€ 138,80
Totaal€ 799,75

Gekoppeld aan bankregel van 22 okt

Voorbeeldfactuur met fictieve gegevens.

Enschede in Overijssel

Enschede heeft 12,4% van de 149.075 vestigingen in de provincie Overijssel. In de hele provincie is 59% van de vestigingen een eenmanszaak en heeft 72% één werkzame persoon. In de CBS-gebiedsindeling valt Enschede onder KvK-regio Oost.

Boekhouder in de provincie Overijssel

Ook in Overijssel

Alle regio’s

Veelgestelde vragen

Werkt BoekhoudSlim ook voor ondernemers in Enschede?

Ja. BoekhoudSlim werkt landelijk, ook voor ondernemers in Enschede. U heeft één vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon en video, en uw administratie wordt verzorgd door ons vaste partnerkantoor.

Hoeveel bedrijven zijn er in Enschede?

Volgens het CBS (tabel 81575NED) telde Enschede op 1 januari 2026 18.425 bedrijfsvestigingen, ofwel 113 per 1.000 inwoners (landelijk 144). De grootste sectoren zijn specialistische zakelijke diensten (3.625), handel (3.225) en gezondheids- en welzijnszorg (2.175).

Ik heb een kapsalon of schoonheidssalon in Enschede. Welk btw-tarief geldt?

Knippen valt onder het verlaagde tarief van 9%. Voor de meeste schoonheidsbehandelingen en de verkoop van producten geldt 21%. Uw kassa splitst de omzet per tarief, en die splitsing komt terug in de aangifte.

Wat kost een boekhouder voor een eenmanszaak in Enschede?

Onze prijzen zijn in heel Nederland gelijk. Het pakket Eenmanszaak / zzp kost vanaf € 143 per maand, excl. btw; Zelf doen (alleen de software) € 12,50 per maand, excl. btw. Voor een vof is het vanaf € 239 per maand, excl. btw, voor een BV vanaf € 300 per maand, excl. btw. Prijzen onder voorbehoud; de definitieve prijs volgt na een gratis kennismaking.

Bronnen

  • CBS StatLine 81575NED — Vestigingen van bedrijven; bedrijfstak, gemeente (2007 - 2026, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 86163NED — Zelfstandigen; inkomen, vermogen, regio (indeling 2025) (2007-2024, bijgewerkt 19-11-2025)
  • CBS StatLine 03759ned — Bevolking op 1 januari en gemiddeld; geslacht, leeftijd en regio (1988 - 2026, bijgewerkt 23-6-2026)
  • CBS StatLine 86247NED — Gebieden in Nederland 2026 (2026, bijgewerkt 14-7-2026)
  • CBS StatLine 81644NED — Vestigingen van bedrijven; grootte, rechtsvorm, bedrijfstak, regio (2010-2026, bijgewerkt 20-4-2026)

Cijfers opgehaald op 26-10-2026. Aantallen zelfstandigen rondt het CBS af op honderdtallen. Licentie CC BY 4.0. Dit is algemene informatie, geen persoonlijk belastingadvies.

Kennismaken vanuit Enschede?

Vertel hoe uw administratie er nu voor staat. We plannen een videogesprek of bellen u, en kijken welk pakket past. Vrijblijvend.