Inloggen Kennismaken

Boekhouder voor ondernemers in Leeuwarden

Ondernemers in Leeuwarden regelen hun boekhouding bij ons op afstand: één vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon of video, en ons vaste partnerkantoor voor de verwerking en de aangiftes. Landelijk werkend, ook voor Leeuwarden.

In het kort BoekhoudSlim verzorgt de boekhouding van zzp’ers, eenmanszaken, vof’s en kleine BV’s in Leeuwarden, landelijk en op afstand, met één vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon en video. Leeuwarden telde op 1 januari 2026 16.560 bedrijfsvestigingen volgens het CBS, relatief veel in cultuur, sport en recreatie en overige dienstverlening. In 2024 waren er ongeveer 6.500 zzp’ers. Het pakket Eenmanszaak / zzp kost vanaf € 143 per maand, excl. btw.

Landelijk werkend · ook voor Leeuwarden · cijfers: CBS

Kerncijfers LeeuwardenCBS
Bedrijfsvestigingen
16.560
1 januari 2026
Groei sinds 2021
+25,7%
landelijk +24,1%
Zzp’ers
6.500
zzp als hoofdinkomen, 2024
Per 1.000 inwoners
127
landelijk 144
  1. zakelijke dienstverlening20%
  2. handel14%
  3. zorg11%
  4. bouw8%
  5. cultuur en sport7%

Wie onderneemt er in Leeuwarden?

In Leeuwarden tellen specialistische zakelijke diensten (3.300), handel (2.340) en gezondheids- en welzijnszorg (1.755) de meeste vestigingen. Wat Leeuwarden onderscheidt van het landelijke beeld: cultuur, sport en recreatie (7,3%, landelijk 5,6%), overige dienstverlening (6,5%, landelijk 5,4%) en onderwijs (6,9%, landelijk 5,8%). Tussen 1 januari 2021 en 2026 ging het aantal vestigingen van 13.175 naar 16.560 (+25,7%), sneller dan het landelijke cijfer van +24,1%. Het hardst groeide verhuur en overige zakelijke diensten: van 540 naar 885.

Vestigingen in Leeuwarden per sector, 1 januari 2026 (CBS 81575NED)
SectorAantalAandeelLandelijkSinds 2021
Specialistische zakelijke diensten3.30019,9%20,8%+37,2%
Handel2.34014,1%12,9%+15,8%
Gezondheids- en welzijnszorg1.75510,6%10,6%+19,8%
Bouwnijverheid1.3458,1%10,5%+40,1%
Cultuur, sport en recreatie1.2157,3%5,6%+25,3%
Onderwijs1.1356,9%5,8%+41,9%
Overige dienstverlening1.0806,5%5,4%+35,0%
Verhuur en overige zakelijke diensten8855,3%5,4%+63,9%
Informatie en communicatie8555,2%5,3%+23,0%
Horeca6103,7%3,5%+20,8%
Industrie5953,6%3,5%+26,6%
Vervoer en opslag3702,2%2,8%+27,6%
Financiële dienstverlening3702,2%2,8%−41,3%
Landbouw, bosbouw en visserij3652,2%3,1%+5,8%
Verhuur en handel van onroerend goed2751,7%1,7%+34,1%

aandeel in Leeuwarden landelijk aandeel · gemarkeerd = sterker vertegenwoordigd dan landelijk

Financiële dienstverlening: deze daling zie je in heel Nederland (landelijk van 136.930 vestigingen in 2021 naar 73.220 in 2026), dus het is geen lokaal verschijnsel.

Wat dat betekent voor uw administratie

Wat de bedrijvigheid in Leeuwarden betekent voor de boekhouding, per sector op een rij.

1.215 vestigingen in cultuur en sport · 7,3% (landelijk 5,6%)

Cultuur, sport en recreatie

Artiesten, sportinstructeurs en recreatiebedrijven hebben vaak wisselende inkomsten en veel kleine opdrachten, soms ook uit het buitenland. Welk btw-tarief geldt, verschilt per soort dienst; leg dat per omzetsoort vast, dan klopt de aangifte vanzelf.

In Leeuwarden ging deze sector van 970 vestigingen in 2021 naar 1.215 in 2026 (+25,3%).

1.080 vestigingen in persoonlijke dienstverlening · 6,5% (landelijk 5,4%)

Overige dienstverlening

Salons en andere persoonlijke dienstverleners werken met afspraken, pinbetalingen en een kleine voorraad producten. In de kassa moet goed staan wat onder 9% valt, zoals knippen, en wat onder 21%, zoals de meeste behandelingen en verkochte producten.

Sinds 2021 kwamen er in Leeuwarden 280 vestigingen bij (+35,0%).

1.135 vestigingen in onderwijs · 6,9% (landelijk 5,8%)

Onderwijs

In het onderwijs hangt de btw sterk af van het soort les. Erkende beroepsopleidingen, bijvoorbeeld met een CRKBO-registratie, kunnen vrijgesteld zijn; andere cursussen en trainingen zijn meestal belast. Wie beide geeft, splitst de omzet per soort.

Sinds 2021 kwamen er in Leeuwarden 335 vestigingen bij (+41,9%).

Zzp’ers in Leeuwarden

In Leeuwarden hadden in 2024 ongeveer 6.500 mensen hun inkomen vooral uit werk als zzp’er. In 2019 waren dat er 5.600 (+16,1%; landelijk +18,9%). De meeste zzp’ers werken in specialistische zakelijke diensten (± 1.200), bouwnijverheid (± 900) en gezondheids- en welzijnszorg (± 800).

Mediaan inkomen als zzp’er (2023)
€ 34.400
landelijk € 38.300
Zelfstandigen mét personeel (2024)
± 1.700
met loonadministratie
Directeur-grootaandeelhouders (2024)
± 1.200
ondernemer via een BV

Wat dit betekent voor uw administratie

  • Kleine omzet? Met de KOR (tot € 20.000 omzet per kalenderjaar) rekent u geen btw en doet u in de regel geen btw-aangifte; de btw op kosten trekt u dan ook niet af.
  • Houd uw uren bij: 1.225 uur per jaar is de grens voor het urencriterium, en zonder registratie is dat lastig aan te tonen.
  • Het mediane zzp-inkomen in Leeuwarden ligt 10% onder het landelijke. Dan telt elke aftrekpost: zakelijke kosten, investeringen en de ondernemersaftrekken in de aangifte inkomstenbelasting.

Zo werken we met ondernemers in Leeuwarden

We werken landelijk, dus ook in Leeuwarden. U spreekt ons wanneer het u uitkomt: een videogesprek, een belletje of een WhatsApp-bericht. Ons vaste partnerkantoor verwerkt de administratie en verzorgt de aangiftes.

  1. Vrijblijvend kennismakenBel, app of plan een video-afspraak. We nemen uw situatie door: rechtsvorm, omzet, branche en wat u zelf wilt blijven doen.
  2. Stukken digitaalEen foto van een bon is genoeg; bedrag en datum worden gelezen. Bankafschriften leest u in en betalingen worden aan facturen gekoppeld.
  3. Aangiftes verzorgdIn de pakketten Eenmanszaak / zzp, Vof en BV verzorgt ons vaste partnerkantoor de btw-aangiftes en de jaarstukken.

Hoe het werkt   Pakketten en prijzen

Factuur 2026-041Betaald
AanKlant uit Leeuwarden (voorbeeld)Vervaldatum 21 okt 2026
Factuurregels
Knippen en föhnen€ 42,00
Haarverzorgingsproduct€ 18,50
Btw 9%€ 3,78
Btw 21%€ 3,89
Totaal€ 68,17

Gekoppeld aan bankregel van 22 okt

Voorbeeldfactuur met fictieve gegevens.

Leeuwarden in Friesland

Leeuwarden heeft 18,8% van de 88.090 vestigingen in de provincie Friesland. In de hele provincie is 62% van de vestigingen een eenmanszaak en heeft 73% één werkzame persoon. In de CBS-gebiedsindeling valt Leeuwarden onder KvK-regio Noord.

Boekhouder in de provincie Friesland

Alle regio’s

Veelgestelde vragen

Werkt BoekhoudSlim ook voor ondernemers in Leeuwarden?

Ja. Alles gaat op afstand en dus makkelijk vanuit Leeuwarden: bonnetjes en facturen levert u digitaal aan, vragen stelt u via WhatsApp of telefoon, en een kennismaking doen we per video. De administratie en de aangiftes verzorgt ons vaste partnerkantoor.

Hoeveel bedrijven zijn er in Leeuwarden?

Volgens het CBS (tabel 81575NED) telde Leeuwarden op 1 januari 2026 16.560 bedrijfsvestigingen, ofwel 127 per 1.000 inwoners (landelijk 144). De grootste sectoren zijn specialistische zakelijke diensten (3.300), handel (2.340) en gezondheids- en welzijnszorg (1.755).

Ik heb een kapsalon of schoonheidssalon in Leeuwarden. Welk btw-tarief geldt?

Knippen valt onder het verlaagde tarief van 9%. Voor de meeste schoonheidsbehandelingen en de verkoop van producten geldt 21%. Uw kassa splitst de omzet per tarief, en die splitsing komt terug in de aangifte.

Wat kost een boekhouder voor een eenmanszaak in Leeuwarden?

Onze prijzen zijn in heel Nederland gelijk. Het pakket Eenmanszaak / zzp kost vanaf € 143 per maand, excl. btw; Zelf doen (alleen de software) € 12,50 per maand, excl. btw. Voor een vof is het vanaf € 239 per maand, excl. btw, voor een BV vanaf € 300 per maand, excl. btw. Prijzen onder voorbehoud; de definitieve prijs volgt na een gratis kennismaking.

Bronnen

  • CBS StatLine 81575NED — Vestigingen van bedrijven; bedrijfstak, gemeente (2007 - 2026, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 86163NED — Zelfstandigen; inkomen, vermogen, regio (indeling 2025) (2007-2024, bijgewerkt 19-11-2025)
  • CBS StatLine 03759ned — Bevolking op 1 januari en gemiddeld; geslacht, leeftijd en regio (1988 - 2026, bijgewerkt 23-6-2026)
  • CBS StatLine 86247NED — Gebieden in Nederland 2026 (2026, bijgewerkt 14-7-2026)
  • CBS StatLine 81644NED — Vestigingen van bedrijven; grootte, rechtsvorm, bedrijfstak, regio (2010-2026, bijgewerkt 20-4-2026)

Cijfers opgehaald op 26-10-2026. Aantallen zelfstandigen rondt het CBS af op honderdtallen. Licentie CC BY 4.0. Dit is algemene informatie, geen persoonlijk belastingadvies.

Kennismaken vanuit Leeuwarden?

Vertel hoe uw administratie er nu voor staat. We plannen een videogesprek of bellen u, en kijken welk pakket past. Vrijblijvend.