Inloggen Kennismaken

Boekhouder in de provincie Friesland

Waar u in Friesland (Fryslân) ook onderneemt: uw boekhouding regelt u bij ons op afstand. Eén vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon of video; ons vaste partnerkantoor verzorgt de verwerking en de aangiftes.

In het kort BoekhoudSlim verzorgt de boekhouding van zzp’ers, eenmanszaken, vof’s en kleine BV’s in de provincie Friesland, landelijk en op afstand, met één vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon en video. De provincie Friesland telde op 1 januari 2026 88.090 bedrijfsvestigingen volgens het CBS, relatief veel in landbouw, bosbouw en visserij en industrie; 62% daarvan is een eenmanszaak. In 2024 waren er ongeveer 41.800 zzp’ers. Het pakket Eenmanszaak / zzp kost vanaf € 143 per maand, excl. btw.

Landelijk werkend · ook voor Friesland · cijfers: CBS

Kerncijfers FrieslandCBS
Bedrijfsvestigingen
88.090
1 januari 2026
Groei sinds 2021
+20,5%
landelijk +24,1%
Zzp’ers
41.800
zzp als hoofdinkomen, 2024
Per 1.000 inwoners
132
landelijk 144
  1. zakelijke dienstverlening18%
  2. handel14%
  3. bouw11%
  4. zorg10%
  5. landbouw7%

665.208 inwoners in 18 gemeenten (1-1-2026)

Eenmanszaak, vof of BV in Friesland

62,1% van de vestigingen in Friesland is een eenmanszaak (landelijk 63,5%), 21,8% een BV of NV (landelijk 24,9%). Bij 73% werkt één persoon; 4,3% heeft tien of meer werkzame personen. Het hoogste aandeel eenmanszaken zit in overige dienstverlening (81%), het hoogste aandeel BV’s in financiële dienstverlening (86%).

Een eenmanszaak of vof valt voor de winst onder de inkomstenbelasting van de ondernemer of de vennoten. Een BV is zelf belastingplichtig voor de vennootschapsbelasting en moet jaarlijks een jaarrekening deponeren.

Friesland
Nederland
Eenmanszaak 62%Vof, cv, maatschap 12%BV en NV 22%Overig 4%CBS 81644NED, 1 januari 2026

Sectoren in Friesland

Naar aantal vestigingen zijn specialistische zakelijke diensten (15.450), handel (12.595) en bouwnijverheid (9.575) de grootste sectoren in Friesland. Sterker vertegenwoordigd dan gemiddeld: landbouw, bosbouw en visserij (7,1%, landelijk 3,1%) en industrie (5,2%, landelijk 3,5%). Tussen 1 januari 2021 en 2026 ging het aantal vestigingen van 73.075 naar 88.090 (+20,5%), langzamer dan het landelijke cijfer van +24,1%. Het hardst groeide verhuur en overige zakelijke diensten: van 2.895 naar 4.240.

Vestigingen in Friesland per sector, 1 januari 2026 (CBS 81575NED)
SectorAantalAandeelLandelijkSinds 2021
Specialistische zakelijke diensten15.45017,5%20,8%+41,6%
Handel12.59514,3%12,9%+12,1%
Bouwnijverheid9.57510,9%10,5%+26,2%
Gezondheids- en welzijnszorg8.5359,7%10,6%+17,6%
Landbouw, bosbouw en visserij6.2207,1%3,1%+5,4%
Overige dienstverlening5.2005,9%5,4%+26,7%
Onderwijs4.7205,4%5,8%+34,7%
Industrie4.5705,2%3,5%+18,1%
Cultuur, sport en recreatie4.5255,1%5,6%+25,7%
Verhuur en overige zakelijke diensten4.2404,8%5,4%+46,5%
Horeca3.3353,8%3,5%+16,8%
Informatie en communicatie2.9403,3%5,3%+25,9%
Vervoer en opslag2.2552,6%2,8%+17,1%
Financiële dienstverlening2.0352,3%2,8%−43,0%
Verhuur en handel van onroerend goed1.3751,6%1,7%+34,8%

aandeel in Friesland landelijk aandeel · gemarkeerd = sterker vertegenwoordigd dan landelijk

Financiële dienstverlening: deze daling zie je in heel Nederland (landelijk van 136.930 vestigingen in 2021 naar 73.220 in 2026), dus het is geen lokaal verschijnsel.

Wat dat betekent voor uw administratie

Aandachtspunten voor btw en boekhouding bij de sectoren die Friesland kenmerken.

6.220 vestigingen in landbouw · 7,1% (landelijk 3,1%)

Landbouw, bosbouw en visserij

Bij boeren, tuinders en loonwerkers draait het om grote investeringen, afschrijvingen en subsidies. De landbouwregeling bestaat sinds 2018 niet meer, dus de btw loopt via een gewone aangifte, met aftrek van de btw op machines en materiaal.

Sinds 2021 kwamen er in Friesland 320 vestigingen bij (+5,4%).

4.570 vestigingen in industrie · 5,2% (landelijk 3,5%)

Industrie

Bij productiebedrijven draait de administratie om inkoop, voorraad en kostprijs. Hoe de voorraad aan het eind van het jaar wordt gewaardeerd, bepaalt direct de winst; machines en gereedschap worden over meerdere jaren afgeschreven.

In Friesland ging deze sector van 3.870 vestigingen in 2021 naar 4.570 in 2026 (+18,1%).

15.450 vestigingen in zakelijke dienstverlening · 17,5% (landelijk 20,8%)

Specialistische zakelijke diensten

Adviseurs, consultants, ontwerpers, vertalers en andere kennisprofessionals werken meestal per uur of per opdracht. Een nette urenregistratie telt dubbel: voor de facturen én voor het urencriterium van 1.225 uur per jaar dat bij de zelfstandigenaftrek hoort.

2021: 10.910 vestigingen, 2026: 15.450. Een verandering van +41,6% in Friesland.

Nieuwe vestigingen in Friesland

In 2025 werden in Friesland 5.555 vestigingen opgericht, −12,0% ten opzichte van 2024 (landelijk −13,5%). Het hoogste aantal sinds 2015 was 7.020, in 2023.

Een nieuwe onderneming vraagt in het eerste jaar om een paar vaste stappen: inschrijven bij de KVK, een btw-identificatienummer, een zakelijke rekening, en kiezen of de kleineondernemersregeling past. Begin direct met bonnetjes en facturen digitaal, dan is de eerste aangifte geen zoektocht.

Boekhouding voor starters

  1. 5.12515
  2. 4.83016
  3. 4.82017
  4. 5.07018
  5. 5.63019
  6. 5.97520
  7. 6.77021
  8. 6.58522
  9. 7.02023
  10. 6.31524
  11. 5.55525
Oprichtingen van vestigingen per jaar, 2015–2025 (CBS 83631NED)

Zzp’ers in Friesland

Zo’n 41.800 inwoners van Friesland waren in 2024 zzp’er als hoofdbron van inkomen. In 2019 waren dat er 37.500 (+11,5%; landelijk +18,9%). De meeste zzp’ers werken in bouwnijverheid (± 6.800), specialistische zakelijke diensten (± 6.400) en landbouw, bosbouw en visserij (± 5.800).

Mediaan inkomen als zzp’er (2023)
€ 36.000
landelijk € 38.300
Zelfstandigen mét personeel (2024)
± 12.500
met loonadministratie
Directeur-grootaandeelhouders (2024)
± 8.100
ondernemer via een BV

Wat dit betekent voor uw administratie

  • Kleine omzet? Met de KOR (tot € 20.000 omzet per kalenderjaar) rekent u geen btw en doet u in de regel geen btw-aangifte; de btw op kosten trekt u dan ook niet af.
  • Het urencriterium (1.225 uur per jaar aan uw onderneming) bepaalt of u de ondernemersaftrekken krijgt. Noteer daarom ook uren voor acquisitie en administratie.
  • Zet elke maand een vast deel opzij voor de btw en de inkomstenbelasting. Het kwartaaloverzicht in de software laat zien hoeveel btw eraan komt.

Gemeenten in Friesland

Friesland heeft 18 gemeenten. De grootste naar inwonertal op 1 januari 2026: Leeuwarden (130.162), Súdwest-Fryslân (90.521), Smallingerland (57.188) en De Fryske Marren (52.248).

Voor deze gemeente hebben we een eigen pagina met lokale cijfers:

Alle provincies en gemeenten

Zo werkt het, ook in Friesland

  1. Kennismaken op afstandEen kort videogesprek of telefoontje. We kijken naar uw rechtsvorm, uw branche en hoe u nu werkt.
  2. Alles op één plekFacturen met betaallink, bonnetjes via de app of WhatsApp en uw bankregels in één overzicht. Missen we iets, dan seinen we u op tijd in.
  3. Het boekhoudwerk gedaanOns vaste partnerkantoor verwerkt de administratie, doet elk kwartaal de btw-aangifte en na het jaar de jaarstukken en de aangifte.

Pakketten en prijzen

Veelgestelde vragen

Werkt BoekhoudSlim ook voor ondernemers in Friesland?

Ja. BoekhoudSlim werkt landelijk, ook voor ondernemers in Friesland. U heeft één vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon en video, en uw administratie wordt verzorgd door ons vaste partnerkantoor.

Hoeveel eenmanszaken zijn er in Friesland?

Op 1 januari 2026 waren er in Friesland 54.720 vestigingen van eenmanszaken, 62,1% van alle 88.090 vestigingen (landelijk 63,5%). Daarnaast 10.690 vof’s, cv’s en maatschappen en 19.170 BV’s en NV’s (CBS 81644NED).

Ik heb een productiebedrijf in Friesland. Wat vraagt de administratie extra?

Vooral een goede voorraadadministratie en een telling per jaareinde, omdat de waarde van de voorraad de winst bepaalt. Machines en gereedschap worden geactiveerd en afgeschreven. Dat stemmen we in de kennismaking per bedrijf af.

Gelden in Friesland dezelfde prijzen als elders?

Ja. Zelf doen € 12,50 per maand, excl. btw, Eenmanszaak / zzp vanaf € 143 per maand, excl. btw, Vof vanaf € 239 per maand, excl. btw en BV vanaf € 300 per maand, excl. btw gelden landelijk; u betaalt in Friesland dezelfde prijs als overal. Prijzen onder voorbehoud; de definitieve prijs volgt na een gratis kennismaking.

Bronnen

  • CBS StatLine 81575NED — Vestigingen van bedrijven; bedrijfstak, gemeente (2007 - 2026, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 81644NED — Vestigingen van bedrijven; grootte, rechtsvorm, bedrijfstak, regio (2010-2026, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 83631NED — Vestigingen van bedrijven; oprichtingen, bedrijfstak, regio (2007 - 2025, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 86163NED — Zelfstandigen; inkomen, vermogen, regio (indeling 2025) (2007-2024, bijgewerkt 19-11-2025)
  • CBS StatLine 03759ned — Bevolking op 1 januari en gemiddeld; geslacht, leeftijd en regio (1988 - 2026, bijgewerkt 23-6-2026)
  • CBS StatLine 86247NED — Gebieden in Nederland 2026 (2026, bijgewerkt 14-7-2026)

Cijfers opgehaald op 26-10-2026. Aantallen zelfstandigen rondt het CBS af op honderdtallen. Licentie CC BY 4.0. Dit is algemene informatie, geen persoonlijk belastingadvies.

Onderneemt u in Friesland?

Plan een kennismaking per video of telefoon. We kijken samen naar uw administratie en welk pakket past. Vrijblijvend.