Inloggen Kennismaken

Boekhouder in de provincie Groningen

Waar u in Groningen ook onderneemt: uw boekhouding regelt u bij ons op afstand. Eén vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon of video; ons vaste partnerkantoor verzorgt de verwerking en de aangiftes.

In het kort BoekhoudSlim verzorgt de boekhouding van zzp’ers, eenmanszaken, vof’s en kleine BV’s in de provincie Groningen, landelijk en op afstand, met één vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon en video. De provincie Groningen telde op 1 januari 2026 71.980 bedrijfsvestigingen volgens het CBS, relatief veel in landbouw, bosbouw en visserij en cultuur, sport en recreatie; 66% daarvan is een eenmanszaak. In 2024 waren er ongeveer 29.900 zzp’ers. Het pakket Eenmanszaak / zzp kost vanaf € 143 per maand, excl. btw.

Landelijk werkend · ook voor Groningen · cijfers: CBS

Kerncijfers GroningenCBS
Bedrijfsvestigingen
71.980
1 januari 2026
Groei sinds 2021
+21,1%
landelijk +24,1%
Zzp’ers
29.900
zzp als hoofdinkomen, 2024
Per 1.000 inwoners
120
landelijk 144
  1. zakelijke dienstverlening18%
  2. handel13%
  3. zorg11%
  4. bouw10%
  5. cultuur en sport7%

601.286 inwoners in 10 gemeenten (1-1-2026)

Eenmanszaak, vof of BV in Groningen

65,8% van de vestigingen in Groningen is een eenmanszaak (landelijk 63,5%), 19,8% een BV of NV (landelijk 24,9%). Bij 75% werkt één persoon; 4,4% heeft tien of meer werkzame personen. Het hoogste aandeel eenmanszaken zit in onderwijs (82%), het hoogste aandeel BV’s in financiële dienstverlening (80%).

Voor de administratie maakt de rechtsvorm veel uit. Bij een eenmanszaak of vof komt de winst in de aangifte inkomstenbelasting van de ondernemer; een BV doet aangifte vennootschapsbelasting en deponeert een jaarrekening.

Groningen
Nederland
Eenmanszaak 66%Vof, cv, maatschap 10%BV en NV 20%Overig 4%CBS 81644NED, 1 januari 2026

Sectoren in Groningen

De meeste vestigingen in Groningen zitten in specialistische zakelijke diensten (13.155), handel (9.650) en gezondheids- en welzijnszorg (7.585). Sterker vertegenwoordigd dan gemiddeld: landbouw, bosbouw en visserij (5,0%, landelijk 3,1%), cultuur, sport en recreatie (6,9%, landelijk 5,6%) en overige dienstverlening (6,2%, landelijk 5,4%). Tussen 1 januari 2021 en 2026 ging het aantal vestigingen van 59.420 naar 71.980 (+21,1%), langzamer dan het landelijke cijfer van +24,1%. Het hardst groeide verhuur en overige zakelijke diensten: van 2.465 naar 3.605.

Vestigingen in Groningen per sector, 1 januari 2026 (CBS 81575NED)
SectorAantalAandeelLandelijkSinds 2021
Specialistische zakelijke diensten13.15518,3%20,8%+39,4%
Handel9.65013,4%12,9%+13,2%
Gezondheids- en welzijnszorg7.58510,5%10,6%+16,5%
Bouwnijverheid6.9009,6%10,5%+39,7%
Cultuur, sport en recreatie4.9556,9%5,6%+24,0%
Overige dienstverlening4.4706,2%5,4%+22,5%
Onderwijs4.4106,1%5,8%+26,2%
Landbouw, bosbouw en visserij3.6105,0%3,1%+5,6%
Informatie en communicatie3.6105,0%5,3%+23,4%
Verhuur en overige zakelijke diensten3.6055,0%5,4%+46,2%
Industrie2.6603,7%3,5%+22,3%
Horeca2.5303,5%3,5%+17,1%
Vervoer en opslag1.6452,3%2,8%+15,0%
Financiële dienstverlening1.5902,2%2,8%−47,9%
Verhuur en handel van onroerend goed1.1051,5%1,7%+34,8%

aandeel in Groningen landelijk aandeel · gemarkeerd = sterker vertegenwoordigd dan landelijk

Financiële dienstverlening: deze daling zie je in heel Nederland (landelijk van 136.930 vestigingen in 2021 naar 73.220 in 2026), dus het is geen lokaal verschijnsel.

Wat dat betekent voor uw administratie

Aandachtspunten voor btw en boekhouding bij de sectoren die Groningen kenmerken.

3.610 vestigingen in landbouw · 5,0% (landelijk 3,1%)

Landbouw, bosbouw en visserij

Bij boeren, tuinders en loonwerkers draait het om grote investeringen, afschrijvingen en subsidies. De landbouwregeling bestaat sinds 2018 niet meer, dus de btw loopt via een gewone aangifte, met aftrek van de btw op machines en materiaal.

2021: 3.420 vestigingen, 2026: 3.610. Een verandering van +5,6% in Groningen.

4.955 vestigingen in cultuur en sport · 6,9% (landelijk 5,6%)

Cultuur, sport en recreatie

Wie optreedt, lesgeeft in sport of een recreatiebedrijf runt, heeft seizoenen met veel en met weinig omzet. Een buffer voor de btw en de inkomstenbelasting voorkomt verrassingen; per soort omzet wordt het juiste tarief vastgelegd.

Sinds 2021 kwamen er in Groningen 960 vestigingen bij (+24,0%).

4.470 vestigingen in persoonlijke dienstverlening · 6,2% (landelijk 5,4%)

Overige dienstverlening

In de persoonlijke dienstverlening gaat het om afspraken, kassa-omzet en een kleine voorraad producten. Het verschil tussen 9% voor kappersdiensten en 21% voor de meeste andere behandelingen moet in de kassa goed staan.

2021: 3.650 vestigingen, 2026: 4.470. Een verandering van +22,5% in Groningen.

Nieuwe vestigingen in Groningen

In 2025 werden in Groningen 5.460 vestigingen opgericht, −12,3% ten opzichte van 2024 (landelijk −13,5%). Het hoogste aantal sinds 2015 was 6.840, in 2023.

Een nieuwe onderneming vraagt in het eerste jaar om een paar vaste stappen: inschrijven bij de KVK, een btw-identificatienummer, een zakelijke rekening, en kiezen of de kleineondernemersregeling past. Begin direct met bonnetjes en facturen digitaal, dan is de eerste aangifte geen zoektocht.

Boekhouding voor starters

  1. 4.66015
  2. 4.72516
  3. 4.60517
  4. 4.84518
  5. 5.40519
  6. 5.72020
  7. 6.15521
  8. 6.15022
  9. 6.84023
  10. 6.22524
  11. 5.46025
Oprichtingen van vestigingen per jaar, 2015–2025 (CBS 83631NED)

Zzp’ers in Groningen

Het CBS telde in Groningen in 2024 ongeveer 29.900 zelfstandigen zonder personeel met zzp als voornaamste inkomstenbron. In 2019 waren dat er 27.400 (+9,1%; landelijk +18,9%). De meeste zzp’ers werken in specialistische zakelijke diensten (± 5.200), bouwnijverheid (± 4.400) en landbouw, bosbouw en visserij (± 3.100).

Mediaan inkomen als zzp’er (2023)
€ 33.300
landelijk € 38.300
Zelfstandigen mét personeel (2024)
± 8.500
met loonadministratie
Directeur-grootaandeelhouders (2024)
± 5.400
ondernemer via een BV

Wat dit betekent voor uw administratie

  • Kleine omzet? Met de KOR (tot € 20.000 omzet per kalenderjaar) rekent u geen btw en doet u in de regel geen btw-aangifte; de btw op kosten trekt u dan ook niet af.
  • Voor de zelfstandigenaftrek telt het urencriterium van 1.225 uur per jaar; een simpele urenregistratie voorkomt discussie.
  • Het mediane zzp-inkomen in Groningen ligt 13% onder het landelijke. Dan telt elke aftrekpost: zakelijke kosten, investeringen en de ondernemersaftrekken in de aangifte inkomstenbelasting.

Gemeenten in Groningen

Groningen heeft 10 gemeenten. De grootste naar inwonertal op 1 januari 2026: Groningen (244.427), Westerkwartier (65.067), Midden-Groningen (61.346) en Het Hogeland (48.073).

Voor deze gemeente hebben we een eigen pagina met lokale cijfers:

Alle provincies en gemeenten

Zo werkt het, ook in Groningen

  1. Vrijblijvend kennismakenBel, app of plan een video-afspraak. We nemen uw situatie door: rechtsvorm, omzet, branche en wat u zelf wilt blijven doen.
  2. Stukken digitaalEen foto van een bon is genoeg; bedrag en datum worden gelezen. Bankafschriften leest u in en betalingen worden aan facturen gekoppeld.
  3. Aangiftes verzorgdIn de pakketten Eenmanszaak / zzp, Vof en BV verzorgt ons vaste partnerkantoor de btw-aangiftes en de jaarstukken.

Pakketten en prijzen

Veelgestelde vragen

Werkt BoekhoudSlim ook voor ondernemers in Groningen?

Ja, in heel Groningen, net als in de rest van Nederland. Overleg gaat via WhatsApp, telefoon of een videogesprek, en ons vaste partnerkantoor verzorgt het boekhoudwerk.

Hoeveel eenmanszaken zijn er in Groningen?

Op 1 januari 2026 waren er in Groningen 47.340 vestigingen van eenmanszaken, 65,8% van alle 71.980 vestigingen (landelijk 63,5%). Daarnaast 7.415 vof’s, cv’s en maatschappen en 14.220 BV’s en NV’s (CBS 81644NED).

Ik heb een agrarisch bedrijf in Groningen. Doe ik btw-aangifte?

Ja. De landbouwregeling is per 2018 afgeschaft, dus agrarische ondernemers doen een gewone btw-aangifte en trekken de btw op hun investeringen af. Investeringen en subsidies worden apart geboekt, zodat de afschrijvingen kloppen.

Wat kost een boekhouder voor een eenmanszaak in Groningen?

Onze prijzen zijn in heel Nederland gelijk. Het pakket Eenmanszaak / zzp kost vanaf € 143 per maand, excl. btw; Zelf doen (alleen de software) € 12,50 per maand, excl. btw. Voor een vof is het vanaf € 239 per maand, excl. btw, voor een BV vanaf € 300 per maand, excl. btw. Prijzen onder voorbehoud; de definitieve prijs volgt na een gratis kennismaking.

Bronnen

  • CBS StatLine 81575NED — Vestigingen van bedrijven; bedrijfstak, gemeente (2007 - 2026, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 81644NED — Vestigingen van bedrijven; grootte, rechtsvorm, bedrijfstak, regio (2010-2026, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 83631NED — Vestigingen van bedrijven; oprichtingen, bedrijfstak, regio (2007 - 2025, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 86163NED — Zelfstandigen; inkomen, vermogen, regio (indeling 2025) (2007-2024, bijgewerkt 19-11-2025)
  • CBS StatLine 03759ned — Bevolking op 1 januari en gemiddeld; geslacht, leeftijd en regio (1988 - 2026, bijgewerkt 23-6-2026)
  • CBS StatLine 86247NED — Gebieden in Nederland 2026 (2026, bijgewerkt 14-7-2026)

Cijfers opgehaald op 26-10-2026. Aantallen zelfstandigen rondt het CBS af op honderdtallen. Licentie CC BY 4.0. Dit is algemene informatie, geen persoonlijk belastingadvies.

Onderneemt u in Groningen?

Plan een kennismaking per video of telefoon. We kijken samen naar uw administratie en welk pakket past. Vrijblijvend.