Inloggen Kennismaken

Boekhouder voor ondernemers in Groningen

Voor zzp’ers, eenmanszaken, vof’s en kleine BV’s in Groningen. We werken landelijk, met één vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon en video. Uw administratie en aangiftes verzorgt ons vaste partnerkantoor.

In het kort BoekhoudSlim verzorgt de boekhouding van zzp’ers, eenmanszaken, vof’s en kleine BV’s in Groningen, landelijk en op afstand, met één vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon en video. Groningen telde op 1 januari 2026 32.545 bedrijfsvestigingen volgens het CBS, relatief veel in cultuur, sport en recreatie en informatie en communicatie. In 2024 waren er ongeveer 11.500 zzp’ers. Het pakket Eenmanszaak / zzp kost vanaf € 143 per maand, excl. btw.

Landelijk werkend · ook voor Groningen · cijfers: CBS

Kerncijfers GroningenCBS
Bedrijfsvestigingen
32.545
1 januari 2026
Groei sinds 2021
+24,1%
landelijk +24,1%
Zzp’ers
11.500
zzp als hoofdinkomen, 2024
Per 1.000 inwoners
133
landelijk 144
  1. zakelijke dienstverlening22%
  2. handel12%
  3. zorg12%
  4. cultuur en sport10%
  5. onderwijs8%

Wie onderneemt er in Groningen?

De meeste vestigingen in Groningen zitten in specialistische zakelijke diensten (7.240), handel (3.765) en gezondheids- en welzijnszorg (3.760). Sterker vertegenwoordigd dan gemiddeld: cultuur, sport en recreatie (9,6%, landelijk 5,6%), informatie en communicatie (7,1%, landelijk 5,3%) en onderwijs (7,8%, landelijk 5,8%). Tussen 1 januari 2021 en 2026 ging het aantal vestigingen van 26.220 naar 32.545 (+24,1%), ongeveer gelijk met het landelijke cijfer van +24,1%. Het hardst groeide verhuur en overige zakelijke diensten: van 1.145 naar 1.740.

Vestigingen in Groningen per sector, 1 januari 2026 (CBS 81575NED)
SectorAantalAandeelLandelijkSinds 2021
Specialistische zakelijke diensten7.24022,2%20,8%+34,2%
Handel3.76511,6%12,9%+16,9%
Gezondheids- en welzijnszorg3.76011,6%10,6%+21,1%
Cultuur, sport en recreatie3.1159,6%5,6%+24,4%
Onderwijs2.5357,8%5,8%+29,0%
Informatie en communicatie2.3257,1%5,3%+22,0%
Bouwnijverheid1.9556,0%10,5%+51,0%
Overige dienstverlening1.8055,5%5,4%+25,3%
Verhuur en overige zakelijke diensten1.7405,3%5,4%+52,0%
Horeca1.3354,1%3,5%+29,0%
Industrie8252,5%3,5%+20,4%
Financiële dienstverlening6852,1%2,8%−50,4%
Vervoer en opslag5501,7%2,8%+23,6%
Verhuur en handel van onroerend goed5201,6%1,7%+35,1%
Landbouw, bosbouw en visserij2250,7%3,1%+12,5%

aandeel in Groningen landelijk aandeel · gemarkeerd = sterker vertegenwoordigd dan landelijk

Financiële dienstverlening: deze daling zie je in heel Nederland (landelijk van 136.930 vestigingen in 2021 naar 73.220 in 2026), dus het is geen lokaal verschijnsel.

Wat dat betekent voor uw administratie

Wat de bedrijvigheid in Groningen betekent voor de boekhouding, per sector op een rij.

3.115 vestigingen in cultuur en sport · 9,6% (landelijk 5,6%)

Cultuur, sport en recreatie

Wie optreedt, lesgeeft in sport of een recreatiebedrijf runt, heeft seizoenen met veel en met weinig omzet. Een buffer voor de btw en de inkomstenbelasting voorkomt verrassingen; per soort omzet wordt het juiste tarief vastgelegd.

Sinds 2021 kwamen er in Groningen 610 vestigingen bij (+24,4%).

2.325 vestigingen in ict en media · 7,1% (landelijk 5,3%)

Informatie en communicatie

ICT-, media- en communicatiebedrijven werken vaak voor klanten over de grens en met abonnementen op buitenlandse software. Levert u een dienst aan een ondernemer in een ander EU-land, dan is de btw meestal verlegd en hoort die dienst ook in de opgaaf intracommunautaire prestaties (ICP).

Sinds 2021 kwamen er in Groningen 420 vestigingen bij (+22,0%).

2.535 vestigingen in onderwijs · 7,8% (landelijk 5,8%)

Onderwijs

Zelfstandige docenten, trainers en instructeurs werken met lespakketten, losse lessen en soms subsidies of opleidingsbudgetten van klanten. Of er btw op de factuur moet, hangt af van het soort onderwijs en van een eventuele CRKBO-registratie.

2021: 1.965 vestigingen, 2026: 2.535. Een verandering van +29,0% in Groningen.

Zzp’ers in Groningen

Het CBS telde in Groningen in 2024 ongeveer 11.500 zelfstandigen zonder personeel met zzp als voornaamste inkomstenbron. In 2019 waren dat er 10.100 (+13,9%; landelijk +18,9%). De meeste zzp’ers werken in specialistische zakelijke diensten (± 2.800), gezondheids- en welzijnszorg (± 1.500) en bouwnijverheid (± 1.200).

Mediaan inkomen als zzp’er (2023)
€ 33.200
landelijk € 38.300
Zelfstandigen mét personeel (2024)
± 2.900
met loonadministratie
Directeur-grootaandeelhouders (2024)
± 2.300
ondernemer via een BV

Wat dit betekent voor uw administratie

  • Kleine omzet? Met de KOR (tot € 20.000 omzet per kalenderjaar) rekent u geen btw en doet u in de regel geen btw-aangifte; de btw op kosten trekt u dan ook niet af.
  • Voor de zelfstandigenaftrek telt het urencriterium van 1.225 uur per jaar; een simpele urenregistratie voorkomt discussie.
  • Het mediane zzp-inkomen in Groningen ligt 13% onder het landelijke. Dan telt elke aftrekpost: zakelijke kosten, investeringen en de ondernemersaftrekken in de aangifte inkomstenbelasting.

Zo werken we met ondernemers in Groningen

BoekhoudSlim werkt landelijk, ook voor ondernemers in Groningen. Ondernemers in Groningen overleggen met één vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon of video. Het verwerken en de aangiftes doet ons vaste partnerkantoor.

  1. Vrijblijvend kennismakenBel, app of plan een video-afspraak. We nemen uw situatie door: rechtsvorm, omzet, branche en wat u zelf wilt blijven doen.
  2. Stukken digitaalEen foto van een bon is genoeg; bedrag en datum worden gelezen. Bankafschriften leest u in en betalingen worden aan facturen gekoppeld.
  3. Aangiftes verzorgdIn de pakketten Eenmanszaak / zzp, Vof en BV verzorgt ons vaste partnerkantoor de btw-aangiftes en de jaarstukken.

Hoe het werkt   Pakketten en prijzen

Factuur 2026-041Betaald
AanVoorbeeld Media, GroningenVervaldatum 21 okt 2026
Factuurregels
Website-onderhoud, kwartaal€ 870,00
Hosting en domein, 12 maanden€ 180,00
Btw 21%€ 220,50
Totaal€ 1.270,50

Gekoppeld aan bankregel van 22 okt

Voorbeeldfactuur met fictieve gegevens.

Groningen in Groningen

Groningen heeft 45,2% van de 71.980 vestigingen in de provincie Groningen. In de hele provincie is 66% van de vestigingen een eenmanszaak en heeft 75% één werkzame persoon. In de CBS-gebiedsindeling valt Groningen onder KvK-regio Noord.

Boekhouder in de provincie Groningen

Alle regio’s

Veelgestelde vragen

Werkt BoekhoudSlim ook voor ondernemers in Groningen?

Ja. Alles gaat op afstand en dus makkelijk vanuit Groningen: bonnetjes en facturen levert u digitaal aan, vragen stelt u via WhatsApp of telefoon, en een kennismaking doen we per video. De administratie en de aangiftes verzorgt ons vaste partnerkantoor.

Hoeveel bedrijven zijn er in Groningen?

Volgens het CBS (tabel 81575NED) telde Groningen op 1 januari 2026 32.545 bedrijfsvestigingen, ofwel 133 per 1.000 inwoners (landelijk 144). De grootste sectoren zijn specialistische zakelijke diensten (7.240), handel (3.765) en gezondheids- en welzijnszorg (3.760).

Ik ben artiest of sportinstructeur in Groningen. Wat moet ik bijhouden?

Al uw opdrachten en facturen, ook kleine, en uw kosten zoals materiaal, reizen en abonnementen. Het btw-tarief verschilt per soort dienst; dat leggen we per omzetsoort vast. Voor optredens in het buitenland gelden soms eigen regels.

Wat kost een boekhouder voor een eenmanszaak in Groningen?

Onze prijzen zijn in heel Nederland gelijk. Het pakket Eenmanszaak / zzp kost vanaf € 143 per maand, excl. btw; Zelf doen (alleen de software) € 12,50 per maand, excl. btw. Voor een vof is het vanaf € 239 per maand, excl. btw, voor een BV vanaf € 300 per maand, excl. btw. Prijzen onder voorbehoud; de definitieve prijs volgt na een gratis kennismaking.

Bronnen

  • CBS StatLine 81575NED — Vestigingen van bedrijven; bedrijfstak, gemeente (2007 - 2026, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 86163NED — Zelfstandigen; inkomen, vermogen, regio (indeling 2025) (2007-2024, bijgewerkt 19-11-2025)
  • CBS StatLine 03759ned — Bevolking op 1 januari en gemiddeld; geslacht, leeftijd en regio (1988 - 2026, bijgewerkt 23-6-2026)
  • CBS StatLine 86247NED — Gebieden in Nederland 2026 (2026, bijgewerkt 14-7-2026)
  • CBS StatLine 81644NED — Vestigingen van bedrijven; grootte, rechtsvorm, bedrijfstak, regio (2010-2026, bijgewerkt 20-4-2026)

Cijfers opgehaald op 26-10-2026. Aantallen zelfstandigen rondt het CBS af op honderdtallen. Licentie CC BY 4.0. Dit is algemene informatie, geen persoonlijk belastingadvies.

Kennismaken vanuit Groningen?

Vertel hoe uw administratie er nu voor staat. We plannen een videogesprek of bellen u, en kijken welk pakket past. Vrijblijvend.