Inloggen Kennismaken

Boekhouder in de provincie Limburg

Voor zzp’ers, eenmanszaken, vof’s en BV’s in heel Limburg. BoekhoudSlim werkt landelijk, ook voor Limburg: één vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon en video, en ons vaste partnerkantoor voor de administratie en de aangiftes.

In het kort Ondernemers in heel Limburg laten hun administratie en aangiftes verzorgen door het vaste partnerkantoor van BoekhoudSlim, met één aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon en video. De provincie Limburg telde op 1 januari 2026 133.195 bedrijfsvestigingen volgens het CBS, relatief veel in overige dienstverlening en horeca; 61% daarvan is een eenmanszaak. In 2024 waren er ongeveer 54.100 zzp’ers. Het pakket Eenmanszaak / zzp kost vanaf € 143 per maand, excl. btw.

Landelijk werkend · ook voor Limburg · cijfers: CBS

Kerncijfers LimburgCBS
Bedrijfsvestigingen
133.195
1 januari 2026
Groei sinds 2021
+20,7%
landelijk +24,1%
Zzp’ers
54.100
zzp als hoofdinkomen, 2024
Per 1.000 inwoners
117
landelijk 144
  1. zakelijke dienstverlening18%
  2. handel15%
  3. zorg12%
  4. bouw9%
  5. persoonlijke dienstverlening7%

1.138.374 inwoners in 31 gemeenten (1-1-2026)

Eenmanszaak, vof of BV in Limburg

60,8% van de vestigingen in Limburg is een eenmanszaak (landelijk 63,5%), 25,6% een BV of NV (landelijk 24,9%). Bij 74% werkt één persoon; 4,8% heeft tien of meer werkzame personen. Het hoogste aandeel eenmanszaken zit in overige dienstverlening (83%), het hoogste aandeel BV’s in financiële dienstverlening (88%).

Voor de administratie maakt de rechtsvorm veel uit. Bij een eenmanszaak of vof komt de winst in de aangifte inkomstenbelasting van de ondernemer; een BV doet aangifte vennootschapsbelasting en deponeert een jaarrekening.

Limburg
Nederland
Eenmanszaak 61%Vof, cv, maatschap 10%BV en NV 26%Overig 4%CBS 81644NED, 1 januari 2026

Sectoren in Limburg

In Limburg tellen specialistische zakelijke diensten (24.225), handel (19.825) en gezondheids- en welzijnszorg (16.350) de meeste vestigingen. Vergeleken met heel Nederland is hier relatief veel overige dienstverlening (7,0%, landelijk 5,4%), horeca (4,4%, landelijk 3,5%) en landbouw, bosbouw en visserij (3,6%, landelijk 3,1%). Tussen 1 januari 2021 en 2026 ging het aantal vestigingen van 110.335 naar 133.195 (+20,7%), langzamer dan het landelijke cijfer van +24,1%. Het hardst groeide verhuur en overige zakelijke diensten: van 4.455 naar 6.710.

Vestigingen in Limburg per sector, 1 januari 2026 (CBS 81575NED)
SectorAantalAandeelLandelijkSinds 2021
Specialistische zakelijke diensten24.22518,2%20,8%+42,2%
Handel19.82514,9%12,9%+12,7%
Gezondheids- en welzijnszorg16.35012,3%10,6%+24,7%
Bouwnijverheid12.2559,2%10,5%+32,2%
Overige dienstverlening9.3157,0%5,4%+14,8%
Cultuur, sport en recreatie6.9255,2%5,6%+23,2%
Onderwijs6.9155,2%5,8%+29,6%
Verhuur en overige zakelijke diensten6.7105,0%5,4%+50,6%
Horeca5.9054,4%3,5%+12,0%
Industrie5.4604,1%3,5%+16,8%
Informatie en communicatie4.9003,7%5,3%+31,5%
Landbouw, bosbouw en visserij4.7653,6%3,1%−0,3%
Financiële dienstverlening3.5402,7%2,8%−46,1%
Vervoer en opslag3.3302,5%2,8%+27,3%
Verhuur en handel van onroerend goed2.1551,6%1,7%+38,6%

aandeel in Limburg landelijk aandeel · gemarkeerd = sterker vertegenwoordigd dan landelijk

Financiële dienstverlening: deze daling zie je in heel Nederland (landelijk van 136.930 vestigingen in 2021 naar 73.220 in 2026), dus het is geen lokaal verschijnsel.

Wat dat betekent voor uw administratie

Aandachtspunten voor btw en boekhouding bij de sectoren die Limburg kenmerken.

9.315 vestigingen in persoonlijke dienstverlening · 7,0% (landelijk 5,4%)

Overige dienstverlening

Salons en andere persoonlijke dienstverleners werken met afspraken, pinbetalingen en een kleine voorraad producten. In de kassa moet goed staan wat onder 9% valt, zoals knippen, en wat onder 21%, zoals de meeste behandelingen en verkochte producten.

Sinds 2021 kwamen er in Limburg 1.200 vestigingen bij (+14,8%).

5.905 vestigingen in horeca · 4,4% (landelijk 3,5%)

Horeca

Een horecazaak heeft elke dag omzet en dus elke dag een kas om te controleren. Dat de btw op eten en alcoholvrije dranken 9% is en op alcohol 21%, moet al in de kassa goed staan; dan sluiten de dagstaten, pinbetalingen en bezorgplatforms vanzelf aan.

2021: 5.270 vestigingen, 2026: 5.905. Een verandering van +12,0% in Limburg.

4.765 vestigingen in landbouw · 3,6% (landelijk 3,1%)

Landbouw, bosbouw en visserij

Agrarische ondernemers investeren veel in machines, stallen en grond, en werken met subsidies en soms pachtcontracten. Sinds de landbouwregeling in 2018 verdween, doen ook zij gewoon btw-aangifte; afschrijvingen en investeringen bepalen hier sterk de winst.

Sinds 2021 verdwenen er in Limburg per saldo 15 vestigingen (−0,3%).

Nieuwe vestigingen in Limburg

In 2025 werden in Limburg 9.825 vestigingen opgericht, −10,2% ten opzichte van 2024 (landelijk −13,5%). Het hoogste aantal sinds 2015 was 11.655, in 2023.

Een nieuwe onderneming vraagt in het eerste jaar om een paar vaste stappen: inschrijven bij de KVK, een btw-identificatienummer, een zakelijke rekening, en kiezen of de kleineondernemersregeling past. Begin direct met bonnetjes en facturen digitaal, dan is de eerste aangifte geen zoektocht.

Boekhouding voor starters

  1. 8.12015
  2. 8.23016
  3. 8.12017
  4. 8.43518
  5. 9.34019
  6. 10.12020
  7. 10.82021
  8. 10.85022
  9. 11.65523
  10. 10.94524
  11. 9.82525
Oprichtingen van vestigingen per jaar, 2015–2025 (CBS 83631NED)

Zzp’ers in Limburg

In Limburg hadden in 2024 ongeveer 54.100 mensen hun inkomen vooral uit werk als zzp’er. In 2019 waren dat er 48.300 (+12,0%; landelijk +18,9%). De meeste zzp’ers werken in specialistische zakelijke diensten (± 9.400), bouwnijverheid (± 8.000) en gezondheids- en welzijnszorg (± 6.700).

Mediaan inkomen als zzp’er (2023)
€ 33.600
landelijk € 38.300
Zelfstandigen mét personeel (2024)
± 17.500
met loonadministratie
Directeur-grootaandeelhouders (2024)
± 13.300
ondernemer via een BV

Wat dit betekent voor uw administratie

  • Zit u met uw omzet onder de € 20.000 per jaar, kijk dan of de kleineondernemersregeling past. Dat scheelt aangiftes, maar u verliest de btw-aftrek op investeringen.
  • Het urencriterium (1.225 uur per jaar aan uw onderneming) bepaalt of u de ondernemersaftrekken krijgt. Noteer daarom ook uren voor acquisitie en administratie.
  • Het mediane zzp-inkomen in Limburg ligt 12% onder het landelijke. Dan telt elke aftrekpost: zakelijke kosten, investeringen en de ondernemersaftrekken in de aangifte inkomstenbelasting.

Gemeenten in Limburg

Limburg heeft 31 gemeenten. De grootste naar inwonertal op 1 januari 2026: Maastricht (126.026), Venlo (104.195), Sittard-Geleen (92.461) en Heerlen (87.764).

Voor deze gemeenten hebben we een eigen pagina met lokale cijfers:

Alle provincies en gemeenten

Zo werkt het, ook in Limburg

  1. Vrijblijvend kennismakenBel, app of plan een video-afspraak. We nemen uw situatie door: rechtsvorm, omzet, branche en wat u zelf wilt blijven doen.
  2. Stukken digitaalEen foto van een bon is genoeg; bedrag en datum worden gelezen. Bankafschriften leest u in en betalingen worden aan facturen gekoppeld.
  3. Aangiftes verzorgdIn de pakketten Eenmanszaak / zzp, Vof en BV verzorgt ons vaste partnerkantoor de btw-aangiftes en de jaarstukken.

Pakketten en prijzen

Veelgestelde vragen

Werkt BoekhoudSlim ook voor ondernemers in Limburg?

Ja, in heel Limburg, net als in de rest van Nederland. Overleg gaat via WhatsApp, telefoon of een videogesprek, en ons vaste partnerkantoor verzorgt het boekhoudwerk.

Hoeveel eenmanszaken zijn er in Limburg?

Op 1 januari 2026 waren er in Limburg 80.955 vestigingen van eenmanszaken, 60,8% van alle 133.195 vestigingen (landelijk 63,5%). Daarnaast 13.160 vof’s, cv’s en maatschappen en 34.050 BV’s en NV’s (CBS 81644NED).

Welke btw-tarieven gelden voor een horecazaak in Limburg?

Eten en alcoholvrije dranken vallen onder 9%, alcoholhoudende dranken onder 21%. Daarom wordt de kassa-omzet per tarief geboekt; de meeste kassasystemen leveren die splitsing al per dag. Uitbetalingen van bezorgplatforms worden bruto geboekt, met hun commissie als kosten.

Wat kost boekhouding in Limburg?

Hetzelfde als overal: met de software zelf boeken kost € 12,50 per maand, excl. btw. Laat u alles doen, dan is het voor een eenmanszaak of zzp’er vanaf € 143 per maand, excl. btw, voor een vof vanaf € 239 per maand, excl. btw en voor een BV vanaf € 300 per maand, excl. btw. Prijzen onder voorbehoud; de definitieve prijs volgt na een gratis kennismaking.

Bronnen

  • CBS StatLine 81575NED — Vestigingen van bedrijven; bedrijfstak, gemeente (2007 - 2026, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 81644NED — Vestigingen van bedrijven; grootte, rechtsvorm, bedrijfstak, regio (2010-2026, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 83631NED — Vestigingen van bedrijven; oprichtingen, bedrijfstak, regio (2007 - 2025, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 86163NED — Zelfstandigen; inkomen, vermogen, regio (indeling 2025) (2007-2024, bijgewerkt 19-11-2025)
  • CBS StatLine 03759ned — Bevolking op 1 januari en gemiddeld; geslacht, leeftijd en regio (1988 - 2026, bijgewerkt 23-6-2026)
  • CBS StatLine 86247NED — Gebieden in Nederland 2026 (2026, bijgewerkt 14-7-2026)

Cijfers opgehaald op 26-10-2026. Aantallen zelfstandigen rondt het CBS af op honderdtallen. Licentie CC BY 4.0. Dit is algemene informatie, geen persoonlijk belastingadvies.

Onderneemt u in Limburg?

Plan een kennismaking per video of telefoon. We kijken samen naar uw administratie en welk pakket past. Vrijblijvend.