Inloggen Kennismaken

Boekhouder in de provincie Gelderland

Voor zzp’ers, eenmanszaken, vof’s en BV’s in heel Gelderland. BoekhoudSlim werkt landelijk, ook voor Gelderland: één vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon en video, en ons vaste partnerkantoor voor de administratie en de aangiftes.

In het kort Ondernemers in heel Gelderland laten hun administratie en aangiftes verzorgen door het vaste partnerkantoor van BoekhoudSlim, met één aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon en video. De provincie Gelderland telde op 1 januari 2026 298.605 bedrijfsvestigingen volgens het CBS, relatief veel in landbouw, bosbouw en visserij en gezondheids- en welzijnszorg; 62% daarvan is een eenmanszaak. In 2024 waren er ongeveer 133.700 zzp’ers. Het pakket Eenmanszaak / zzp kost vanaf € 143 per maand, excl. btw.

Landelijk werkend · ook voor Gelderland · cijfers: CBS

Kerncijfers GelderlandCBS
Bedrijfsvestigingen
298.605
1 januari 2026
Groei sinds 2021
+22,5%
landelijk +24,1%
Zzp’ers
133.700
zzp als hoofdinkomen, 2024
Per 1.000 inwoners
137
landelijk 144
  1. zakelijke dienstverlening20%
  2. handel14%
  3. zorg12%
  4. bouw10%
  5. onderwijs6%

2.173.349 inwoners in 51 gemeenten (1-1-2026)

Eenmanszaak, vof of BV in Gelderland

61,7% van de vestigingen in Gelderland is een eenmanszaak (landelijk 63,5%), 25,6% een BV of NV (landelijk 24,9%). Bij 76% werkt één persoon; 4,4% heeft tien of meer werkzame personen. Het hoogste aandeel eenmanszaken zit in onderwijs (83%), het hoogste aandeel BV’s in financiële dienstverlening (89%).

Een eenmanszaak of vof valt voor de winst onder de inkomstenbelasting van de ondernemer of de vennoten. Een BV is zelf belastingplichtig voor de vennootschapsbelasting en moet jaarlijks een jaarrekening deponeren.

Gelderland
Nederland
Eenmanszaak 62%Vof, cv, maatschap 9%BV en NV 26%Overig 3%CBS 81644NED, 1 januari 2026

Sectoren in Gelderland

In Gelderland tellen specialistische zakelijke diensten (60.305), handel (40.590) en gezondheids- en welzijnszorg (35.815) de meeste vestigingen. Sterker vertegenwoordigd dan gemiddeld: landbouw, bosbouw en visserij (4,0%, landelijk 3,1%), gezondheids- en welzijnszorg (12,0%, landelijk 10,6%) en industrie (3,9%, landelijk 3,5%). Tussen 1 januari 2021 en 2026 ging het aantal vestigingen van 243.665 naar 298.605 (+22,5%), langzamer dan het landelijke cijfer van +24,1%. Het hardst groeide verhuur en overige zakelijke diensten: van 10.040 naar 15.190.

Vestigingen in Gelderland per sector, 1 januari 2026 (CBS 81575NED)
SectorAantalAandeelLandelijkSinds 2021
Specialistische zakelijke diensten60.30520,2%20,8%+42,9%
Handel40.59013,6%12,9%+14,7%
Gezondheids- en welzijnszorg35.81512,0%10,6%+28,1%
Bouwnijverheid30.39010,2%10,5%+28,9%
Onderwijs17.5255,9%5,8%+29,4%
Overige dienstverlening16.6055,6%5,4%+19,1%
Verhuur en overige zakelijke diensten15.1905,1%5,4%+51,3%
Cultuur, sport en recreatie14.8855,0%5,6%+24,5%
Informatie en communicatie13.4254,5%5,3%+32,6%
Landbouw, bosbouw en visserij12.0554,0%3,1%+0,8%
Industrie11.7653,9%3,5%+22,7%
Horeca9.1853,1%3,5%+22,3%
Financiële dienstverlening8.7252,9%2,8%−46,7%
Vervoer en opslag5.8852,0%2,8%+24,2%
Verhuur en handel van onroerend goed5.1301,7%1,7%+36,6%

aandeel in Gelderland landelijk aandeel · gemarkeerd = sterker vertegenwoordigd dan landelijk

Financiële dienstverlening: deze daling zie je in heel Nederland (landelijk van 136.930 vestigingen in 2021 naar 73.220 in 2026), dus het is geen lokaal verschijnsel.

Wat dat betekent voor uw administratie

Aandachtspunten voor btw en boekhouding bij de sectoren die Gelderland kenmerken.

12.055 vestigingen in landbouw · 4,0% (landelijk 3,1%)

Landbouw, bosbouw en visserij

Bij boeren, tuinders en loonwerkers draait het om grote investeringen, afschrijvingen en subsidies. De landbouwregeling bestaat sinds 2018 niet meer, dus de btw loopt via een gewone aangifte, met aftrek van de btw op machines en materiaal.

2021: 11.955 vestigingen, 2026: 12.055. Een verandering van +0,8% in Gelderland.

35.815 vestigingen in zorg · 12,0% (landelijk 10,6%)

Gezondheids- en welzijnszorg

Medische zorg door een BIG-geregistreerde of vergelijkbaar erkende zorgverlener is vrijgesteld van btw; coaching, cursussen en de verkoop van producten zijn dat meestal niet. Zorgverleners met beide soorten omzet houden die apart, en ook gastouders en zorg-zzp’ers hebben eigen aandachtspunten.

2021: 27.955 vestigingen, 2026: 35.815. Een verandering van +28,1% in Gelderland.

11.765 vestigingen in industrie · 3,9% (landelijk 3,5%)

Industrie

Bij productiebedrijven draait de administratie om inkoop, voorraad en kostprijs. Hoe de voorraad aan het eind van het jaar wordt gewaardeerd, bepaalt direct de winst; machines en gereedschap worden over meerdere jaren afgeschreven.

In Gelderland ging deze sector van 9.590 vestigingen in 2021 naar 11.765 in 2026 (+22,7%).

Nieuwe vestigingen in Gelderland

In 2025 werden in Gelderland 20.030 vestigingen opgericht, −14,7% ten opzichte van 2024 (landelijk −13,5%). Het hoogste aantal sinds 2015 was 26.340, in 2023.

Een nieuwe onderneming vraagt in het eerste jaar om een paar vaste stappen: inschrijven bij de KVK, een btw-identificatienummer, een zakelijke rekening, en kiezen of de kleineondernemersregeling past. Begin direct met bonnetjes en facturen digitaal, dan is de eerste aangifte geen zoektocht.

Boekhouding voor starters

  1. 17.81515
  2. 17.96016
  3. 17.60517
  4. 19.23018
  5. 21.29019
  6. 21.71520
  7. 24.42521
  8. 24.55522
  9. 26.34023
  10. 23.47024
  11. 20.03025
Oprichtingen van vestigingen per jaar, 2015–2025 (CBS 83631NED)

Zzp’ers in Gelderland

In Gelderland hadden in 2024 ongeveer 133.700 mensen hun inkomen vooral uit werk als zzp’er. In 2019 waren dat er 114.900 (+16,4%; landelijk +18,9%). De meeste zzp’ers werken in specialistische zakelijke diensten (± 26.300), bouwnijverheid (± 20.900) en gezondheids- en welzijnszorg (± 16.300).

Mediaan inkomen als zzp’er (2023)
€ 39.500
landelijk € 38.300
Zelfstandigen mét personeel (2024)
± 37.500
met loonadministratie
Directeur-grootaandeelhouders (2024)
± 33.800
ondernemer via een BV

Wat dit betekent voor uw administratie

  • Zit u met uw omzet onder de € 20.000 per jaar, kijk dan of de kleineondernemersregeling past. Dat scheelt aangiftes, maar u verliest de btw-aftrek op investeringen.
  • Het urencriterium (1.225 uur per jaar aan uw onderneming) bepaalt of u de ondernemersaftrekken krijgt. Noteer daarom ook uren voor acquisitie en administratie.
  • Reserveer per kwartaal voor btw en inkomstenbelasting; met het btw-overzicht in de software ziet u vooraf wat er komt.

Gemeenten in Gelderland

Gelderland heeft 51 gemeenten. De grootste naar inwonertal op 1 januari 2026: Nijmegen (189.871), Arnhem (171.822), Apeldoorn (169.212) en Ede (125.331).

Voor deze gemeenten hebben we een eigen pagina met lokale cijfers:

Alle provincies en gemeenten

Zo werkt het, ook in Gelderland

  1. Vrijblijvend kennismakenBel, app of plan een video-afspraak. We nemen uw situatie door: rechtsvorm, omzet, branche en wat u zelf wilt blijven doen.
  2. Alles op één plekFacturen met betaallink, bonnetjes via de app of WhatsApp en uw bankregels in één overzicht. Missen we iets, dan seinen we u op tijd in.
  3. Het boekhoudwerk gedaanOns vaste partnerkantoor verwerkt de administratie, doet elk kwartaal de btw-aangifte en na het jaar de jaarstukken en de aangifte.

Pakketten en prijzen

Veelgestelde vragen

Werkt BoekhoudSlim ook voor ondernemers in Gelderland?

Ja. BoekhoudSlim werkt landelijk, ook voor ondernemers in Gelderland. U heeft één vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon en video, en uw administratie wordt verzorgd door ons vaste partnerkantoor.

Hoeveel eenmanszaken zijn er in Gelderland?

Op 1 januari 2026 waren er in Gelderland 184.365 vestigingen van eenmanszaken, 61,7% van alle 298.605 vestigingen (landelijk 63,5%). Daarnaast 27.425 vof’s, cv’s en maatschappen en 76.375 BV’s en NV’s (CBS 81644NED).

Ik ben zorgverlener in Gelderland. Ben ik vrijgesteld van btw?

Medische zorg door een zorgverlener met een BIG-registratie, of een vergelijkbare erkende kwalificatie, is in de regel vrijgesteld. Coaching, cursussen of verkoop van producten zijn vaak wel belast. Hebt u beide, dan houdt u die omzet apart.

Gelden in Gelderland dezelfde prijzen als elders?

Ja. Zelf doen € 12,50 per maand, excl. btw, Eenmanszaak / zzp vanaf € 143 per maand, excl. btw, Vof vanaf € 239 per maand, excl. btw en BV vanaf € 300 per maand, excl. btw gelden landelijk; u betaalt in Gelderland dezelfde prijs als overal. Prijzen onder voorbehoud; de definitieve prijs volgt na een gratis kennismaking.

Bronnen

  • CBS StatLine 81575NED — Vestigingen van bedrijven; bedrijfstak, gemeente (2007 - 2026, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 81644NED — Vestigingen van bedrijven; grootte, rechtsvorm, bedrijfstak, regio (2010-2026, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 83631NED — Vestigingen van bedrijven; oprichtingen, bedrijfstak, regio (2007 - 2025, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 86163NED — Zelfstandigen; inkomen, vermogen, regio (indeling 2025) (2007-2024, bijgewerkt 19-11-2025)
  • CBS StatLine 03759ned — Bevolking op 1 januari en gemiddeld; geslacht, leeftijd en regio (1988 - 2026, bijgewerkt 23-6-2026)
  • CBS StatLine 86247NED — Gebieden in Nederland 2026 (2026, bijgewerkt 14-7-2026)

Cijfers opgehaald op 26-10-2026. Aantallen zelfstandigen rondt het CBS af op honderdtallen. Licentie CC BY 4.0. Dit is algemene informatie, geen persoonlijk belastingadvies.

Onderneemt u in Gelderland?

Plan een kennismaking per video of telefoon. We kijken samen naar uw administratie en welk pakket past. Vrijblijvend.