Inloggen Kennismaken

Boekhouder in de provincie Utrecht

Waar u in Utrecht ook onderneemt: uw boekhouding regelt u bij ons op afstand. Eén vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon of video; ons vaste partnerkantoor verzorgt de verwerking en de aangiftes.

In het kort BoekhoudSlim verzorgt de boekhouding van zzp’ers, eenmanszaken, vof’s en kleine BV’s in de provincie Utrecht, landelijk en op afstand, met één vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon en video. De provincie Utrecht telde op 1 januari 2026 222.820 bedrijfsvestigingen volgens het CBS, relatief veel in informatie en communicatie en onderwijs; 64% daarvan is een eenmanszaak. In 2024 waren er ongeveer 99.300 zzp’ers. Het pakket Eenmanszaak / zzp kost vanaf € 143 per maand, excl. btw.

Landelijk werkend · ook voor Utrecht · cijfers: CBS

Kerncijfers UtrechtCBS
Bedrijfsvestigingen
222.820
1 januari 2026
Groei sinds 2021
+23,5%
landelijk +24,1%
Zzp’ers
99.300
zzp als hoofdinkomen, 2024
Per 1.000 inwoners
157
landelijk 144
  1. zakelijke dienstverlening25%
  2. zorg11%
  3. handel11%
  4. bouw8%
  5. onderwijs7%

1.415.104 inwoners in 26 gemeenten (1-1-2026)

Eenmanszaak, vof of BV in Utrecht

64,1% van de vestigingen in Utrecht is een eenmanszaak (landelijk 63,5%), 25,7% een BV of NV (landelijk 24,9%). Bij 80% werkt één persoon; 4,2% heeft tien of meer werkzame personen. Het hoogste aandeel eenmanszaken zit in onderwijs (84%), het hoogste aandeel BV’s in financiële dienstverlening (88%).

Een eenmanszaak of vof valt voor de winst onder de inkomstenbelasting van de ondernemer of de vennoten. Een BV is zelf belastingplichtig voor de vennootschapsbelasting en moet jaarlijks een jaarrekening deponeren.

Utrecht
Nederland
Eenmanszaak 64%Vof, cv, maatschap 7%BV en NV 26%Overig 3%CBS 81644NED, 1 januari 2026

Sectoren in Utrecht

De meeste vestigingen in Utrecht zitten in specialistische zakelijke diensten (55.175), gezondheids- en welzijnszorg (25.590) en handel (24.645). Sterker vertegenwoordigd dan gemiddeld: informatie en communicatie (7,0%, landelijk 5,3%), onderwijs (7,1%, landelijk 5,8%) en specialistische zakelijke diensten (24,8%, landelijk 20,8%). Tussen 1 januari 2021 en 2026 ging het aantal vestigingen van 180.460 naar 222.820 (+23,5%), ongeveer gelijk met het landelijke cijfer van +24,1%. Het hardst groeide verhuur en overige zakelijke diensten: van 7.945 naar 12.165.

Vestigingen in Utrecht per sector, 1 januari 2026 (CBS 81575NED)
SectorAantalAandeelLandelijkSinds 2021
Specialistische zakelijke diensten55.17524,8%20,8%+32,3%
Gezondheids- en welzijnszorg25.59011,5%10,6%+29,8%
Handel24.64511,1%12,9%+15,5%
Bouwnijverheid17.9058,0%10,5%+26,3%
Onderwijs15.7907,1%5,8%+32,2%
Informatie en communicatie15.5707,0%5,3%+33,7%
Cultuur, sport en recreatie13.6856,1%5,6%+20,0%
Verhuur en overige zakelijke diensten12.1655,5%5,4%+53,1%
Overige dienstverlening10.3254,6%5,4%+21,7%
Financiële dienstverlening6.7253,0%2,8%−43,6%
Horeca6.6553,0%3,5%+33,8%
Industrie5.8602,6%3,5%+20,8%
Vervoer en opslag4.9252,2%2,8%+34,6%
Verhuur en handel van onroerend goed3.7401,7%1,7%+34,8%
Landbouw, bosbouw en visserij3.3351,5%3,1%+2,0%

aandeel in Utrecht landelijk aandeel · gemarkeerd = sterker vertegenwoordigd dan landelijk

Financiële dienstverlening: deze daling zie je in heel Nederland (landelijk van 136.930 vestigingen in 2021 naar 73.220 in 2026), dus het is geen lokaal verschijnsel.

Wat dat betekent voor uw administratie

Aandachtspunten voor btw en boekhouding bij de sectoren die Utrecht kenmerken.

15.570 vestigingen in ict en media · 7,0% (landelijk 5,3%)

Informatie en communicatie

ICT-, media- en communicatiebedrijven werken vaak voor klanten over de grens en met abonnementen op buitenlandse software. Levert u een dienst aan een ondernemer in een ander EU-land, dan is de btw meestal verlegd en hoort die dienst ook in de opgaaf intracommunautaire prestaties (ICP).

Sinds 2021 kwamen er in Utrecht 3.925 vestigingen bij (+33,7%).

15.790 vestigingen in onderwijs · 7,1% (landelijk 5,8%)

Onderwijs

In het onderwijs hangt de btw sterk af van het soort les. Erkende beroepsopleidingen, bijvoorbeeld met een CRKBO-registratie, kunnen vrijgesteld zijn; andere cursussen en trainingen zijn meestal belast. Wie beide geeft, splitst de omzet per soort.

Sinds 2021 kwamen er in Utrecht 3.845 vestigingen bij (+32,2%).

55.175 vestigingen in zakelijke dienstverlening · 24,8% (landelijk 20,8%)

Specialistische zakelijke diensten

Adviseurs, consultants, ontwerpers, vertalers en andere kennisprofessionals werken meestal per uur of per opdracht. Een nette urenregistratie telt dubbel: voor de facturen én voor het urencriterium van 1.225 uur per jaar dat bij de zelfstandigenaftrek hoort.

Sinds 2021 kwamen er in Utrecht 13.455 vestigingen bij (+32,3%).

Nieuwe vestigingen in Utrecht

In 2025 werden in Utrecht 16.575 vestigingen opgericht, −12,6% ten opzichte van 2024 (landelijk −13,5%). Het hoogste aantal sinds 2015 was 21.710, in 2023.

Een nieuwe onderneming vraagt in het eerste jaar om een paar vaste stappen: inschrijven bij de KVK, een btw-identificatienummer, een zakelijke rekening, en kiezen of de kleineondernemersregeling past. Begin direct met bonnetjes en facturen digitaal, dan is de eerste aangifte geen zoektocht.

Boekhouding voor starters

  1. 14.62515
  2. 14.52516
  3. 14.78017
  4. 16.09018
  5. 18.42519
  6. 17.74520
  7. 19.98521
  8. 20.89522
  9. 21.71023
  10. 18.97524
  11. 16.57525
Oprichtingen van vestigingen per jaar, 2015–2025 (CBS 83631NED)

Zzp’ers in Utrecht

In Utrecht hadden in 2024 ongeveer 99.300 mensen hun inkomen vooral uit werk als zzp’er. In 2019 waren dat er 84.000 (+18,2%; landelijk +18,9%). De meeste zzp’ers werken in specialistische zakelijke diensten (± 25.600), bouwnijverheid (± 12.400) en gezondheids- en welzijnszorg (± 12.300).

Mediaan inkomen als zzp’er (2023)
€ 43.000
landelijk € 38.300
Zelfstandigen mét personeel (2024)
± 20.600
met loonadministratie
Directeur-grootaandeelhouders (2024)
± 25.700
ondernemer via een BV

Wat dit betekent voor uw administratie

  • Blijft uw omzet onder € 20.000 per jaar, dan kan de kleineondernemersregeling (KOR) interessant zijn: geen btw rekenen, maar ook geen btw aftrekken.
  • Het urencriterium (1.225 uur per jaar aan uw onderneming) bepaalt of u de ondernemersaftrekken krijgt. Noteer daarom ook uren voor acquisitie en administratie.
  • Het mediane zzp-inkomen in Utrecht ligt 12% boven het landelijke. Bij hogere winsten komt de vraag eenmanszaak of BV eerder op tafel; dat is maatwerk voor de kennismaking.

Gemeenten in Utrecht

Utrecht heeft 26 gemeenten. De grootste naar inwonertal op 1 januari 2026: Utrecht (378.121), Amersfoort (163.764), Veenendaal (70.779) en Nieuwegein (68.257).

Voor deze gemeenten hebben we een eigen pagina met lokale cijfers:

Alle provincies en gemeenten

Zo werkt het, ook in Utrecht

  1. Eerst een gesprekPer video of telefoon, op een moment dat u past. U vertelt hoe uw administratie nu loopt; wij stellen een pakket voor.
  2. Aanleveren via app of WhatsAppBonnetjes fotograferen, bank koppelen of inlezen, facturen maken met betaallink. Ontbreekt er iets, dan vragen we het op.
  3. Deadlines bewaaktBtw per kwartaal en de jaarstukken worden verzorgd door ons vaste partnerkantoor; u krijgt vooraf te zien wat er wordt ingediend.

Pakketten en prijzen

Veelgestelde vragen

Werkt BoekhoudSlim ook voor ondernemers in Utrecht?

Ja. BoekhoudSlim werkt landelijk, ook voor ondernemers in Utrecht. U heeft één vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon en video, en uw administratie wordt verzorgd door ons vaste partnerkantoor.

Hoeveel eenmanszaken zijn er in Utrecht?

Op 1 januari 2026 waren er in Utrecht 142.760 vestigingen van eenmanszaken, 64,1% van alle 222.820 vestigingen (landelijk 63,5%). Daarnaast 15.190 vof’s, cv’s en maatschappen en 57.320 BV’s en NV’s (CBS 81644NED).

Ik werk vanuit Utrecht voor klanten in het buitenland. Hoe zit het met btw?

Levert u een dienst aan een ondernemer in een ander EU-land, dan is de btw meestal naar die klant verlegd. U vermeldt dan zijn btw-nummer op de factuur, en de dienst hoort in de opgaaf intracommunautaire prestaties (ICP). Voor klanten buiten de EU gelden andere regels; die bespreken we in de kennismaking.

Wat kost een boekhouder voor een eenmanszaak in Utrecht?

Onze prijzen zijn in heel Nederland gelijk. Het pakket Eenmanszaak / zzp kost vanaf € 143 per maand, excl. btw; Zelf doen (alleen de software) € 12,50 per maand, excl. btw. Voor een vof is het vanaf € 239 per maand, excl. btw, voor een BV vanaf € 300 per maand, excl. btw. Prijzen onder voorbehoud; de definitieve prijs volgt na een gratis kennismaking.

Bronnen

  • CBS StatLine 81575NED — Vestigingen van bedrijven; bedrijfstak, gemeente (2007 - 2026, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 81644NED — Vestigingen van bedrijven; grootte, rechtsvorm, bedrijfstak, regio (2010-2026, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 83631NED — Vestigingen van bedrijven; oprichtingen, bedrijfstak, regio (2007 - 2025, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 86163NED — Zelfstandigen; inkomen, vermogen, regio (indeling 2025) (2007-2024, bijgewerkt 19-11-2025)
  • CBS StatLine 03759ned — Bevolking op 1 januari en gemiddeld; geslacht, leeftijd en regio (1988 - 2026, bijgewerkt 23-6-2026)
  • CBS StatLine 86247NED — Gebieden in Nederland 2026 (2026, bijgewerkt 14-7-2026)

Cijfers opgehaald op 26-10-2026. Aantallen zelfstandigen rondt het CBS af op honderdtallen. Licentie CC BY 4.0. Dit is algemene informatie, geen persoonlijk belastingadvies.

Onderneemt u in Utrecht?

Plan een kennismaking per video of telefoon. We kijken samen naar uw administratie en welk pakket past. Vrijblijvend.