Inloggen Kennismaken

Boekhouder in de provincie Noord-Brabant

Waar u in Noord-Brabant ook onderneemt: uw boekhouding regelt u bij ons op afstand. Eén vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon of video; ons vaste partnerkantoor verzorgt de verwerking en de aangiftes.

In het kort BoekhoudSlim verzorgt de boekhouding van zzp’ers, eenmanszaken, vof’s en kleine BV’s in de provincie Noord-Brabant, landelijk en op afstand, met één vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon en video. De provincie Noord-Brabant telde op 1 januari 2026 375.535 bedrijfsvestigingen volgens het CBS, relatief veel in industrie en financiële dienstverlening; 61% daarvan is een eenmanszaak. In 2024 waren er ongeveer 165.000 zzp’ers. Het pakket Eenmanszaak / zzp kost vanaf € 143 per maand, excl. btw.

Landelijk werkend · ook voor Noord-Brabant · cijfers: CBS

Kerncijfers Noord-BrabantCBS
Bedrijfsvestigingen
375.535
1 januari 2026
Groei sinds 2021
+22,8%
landelijk +24,1%
Zzp’ers
165.000
zzp als hoofdinkomen, 2024
Per 1.000 inwoners
140
landelijk 144
  1. zakelijke dienstverlening21%
  2. handel14%
  3. bouw11%
  4. zorg10%
  5. persoonlijke dienstverlening6%

2.676.955 inwoners in 56 gemeenten (1-1-2026)

Eenmanszaak, vof of BV in Noord-Brabant

60,7% van de vestigingen in Noord-Brabant is een eenmanszaak (landelijk 63,5%), 27,8% een BV of NV (landelijk 24,9%). Bij 76% werkt één persoon; 4,4% heeft tien of meer werkzame personen. Het hoogste aandeel eenmanszaken zit in overige dienstverlening (84%), het hoogste aandeel BV’s in financiële dienstverlening (88%).

Een eenmanszaak of vof valt voor de winst onder de inkomstenbelasting van de ondernemer of de vennoten. Een BV is zelf belastingplichtig voor de vennootschapsbelasting en moet jaarlijks een jaarrekening deponeren.

Noord-Brabant
Nederland
Eenmanszaak 61%Vof, cv, maatschap 9%BV en NV 28%Overig 3%CBS 81644NED, 1 januari 2026

Sectoren in Noord-Brabant

In Noord-Brabant tellen specialistische zakelijke diensten (78.655), handel (52.600) en bouwnijverheid (42.265) de meeste vestigingen. Sterker vertegenwoordigd dan gemiddeld: industrie (4,4%, landelijk 3,5%) en financiële dienstverlening (3,2%, landelijk 2,8%). Tussen 1 januari 2021 en 2026 ging het aantal vestigingen van 305.735 naar 375.535 (+22,8%), langzamer dan het landelijke cijfer van +24,1%. Het hardst groeide verhuur en overige zakelijke diensten: van 12.085 naar 18.655.

Vestigingen in Noord-Brabant per sector, 1 januari 2026 (CBS 81575NED)
SectorAantalAandeelLandelijkSinds 2021
Specialistische zakelijke diensten78.65520,9%20,8%+45,7%
Handel52.60014,0%12,9%+13,9%
Bouwnijverheid42.26511,3%10,5%+27,2%
Gezondheids- en welzijnszorg37.2609,9%10,6%+27,2%
Overige dienstverlening21.8405,8%5,4%+21,3%
Onderwijs20.4455,4%5,8%+32,8%
Verhuur en overige zakelijke diensten18.6555,0%5,4%+54,4%
Cultuur, sport en recreatie17.8554,8%5,6%+23,2%
Informatie en communicatie16.9954,5%5,3%+37,6%
Industrie16.4154,4%3,5%+18,5%
Landbouw, bosbouw en visserij12.7803,4%3,1%+1,6%
Financiële dienstverlening12.0353,2%2,8%−45,8%
Horeca11.4653,1%3,5%+18,7%
Vervoer en opslag8.9602,4%2,8%+28,1%
Verhuur en handel van onroerend goed6.0651,6%1,7%+43,4%

aandeel in Noord-Brabant landelijk aandeel · gemarkeerd = sterker vertegenwoordigd dan landelijk

Financiële dienstverlening: deze daling zie je in heel Nederland (landelijk van 136.930 vestigingen in 2021 naar 73.220 in 2026), dus het is geen lokaal verschijnsel.

Wat dat betekent voor uw administratie

Aandachtspunten voor btw en boekhouding bij de sectoren die Noord-Brabant kenmerken.

16.415 vestigingen in industrie · 4,4% (landelijk 3,5%)

Industrie

In de industrie zit veel geld vast in materiaal en machines. Daarom zijn een betrouwbare voorraadadministratie, een duidelijke kostprijs per product en een investeringsoverzicht met afschrijvingen de drie pijlers onder de jaarcijfers.

Sinds 2021 kwamen er in Noord-Brabant 2.560 vestigingen bij (+18,5%).

12.035 vestigingen in financiële diensten · 3,2% (landelijk 2,8%)

Financiële dienstverlening

Financiële dienstverleners hebben vaak omzet die vrijgesteld is van btw, zoals bemiddeling bij verzekeringen en kredieten. Daardoor is de btw op kosten niet of maar gedeeltelijk aftrekbaar; een heldere scheiding tussen vrijgestelde en belaste omzet is het startpunt.

2021: 22.225 vestigingen, 2026: 12.035. Een verandering van −45,8% in Noord-Brabant. Let op: deze daling zie je in heel Nederland (landelijk van 136.930 vestigingen in 2021 naar 73.220 in 2026), dus het is geen lokaal verschijnsel.

78.655 vestigingen in zakelijke dienstverlening · 20,9% (landelijk 20,8%)

Specialistische zakelijke diensten

Kennisbedrijven verkopen tijd en expertise. Dat maakt de administratie overzichtelijk, maar vraagt om discipline: uren bijhouden, op tijd factureren en betalingen opvolgen. Voor eenmanszaken tellen die uren ook mee voor het urencriterium van 1.225 uur per jaar.

Sinds 2021 kwamen er in Noord-Brabant 24.665 vestigingen bij (+45,7%).

Nieuwe vestigingen in Noord-Brabant

In 2025 werden in Noord-Brabant 27.440 vestigingen opgericht, −11,8% ten opzichte van 2024 (landelijk −13,5%). Het hoogste aantal sinds 2015 was 33.995, in 2023.

Een nieuwe onderneming vraagt in het eerste jaar om een paar vaste stappen: inschrijven bij de KVK, een btw-identificatienummer, een zakelijke rekening, en kiezen of de kleineondernemersregeling past. Begin direct met bonnetjes en facturen digitaal, dan is de eerste aangifte geen zoektocht.

Boekhouding voor starters

  1. 22.81515
  2. 23.08516
  3. 23.18517
  4. 25.22518
  5. 28.31519
  6. 29.29020
  7. 32.65521
  8. 31.96522
  9. 33.99523
  10. 31.09524
  11. 27.44025
Oprichtingen van vestigingen per jaar, 2015–2025 (CBS 83631NED)

Zzp’ers in Noord-Brabant

Het CBS telde in Noord-Brabant in 2024 ongeveer 165.000 zelfstandigen zonder personeel met zzp als voornaamste inkomstenbron. In 2019 waren dat er 140.600 (+17,4%; landelijk +18,9%). De meeste zzp’ers werken in specialistische zakelijke diensten (± 33.200), bouwnijverheid (± 29.700) en gezondheids- en welzijnszorg (± 16.600).

Mediaan inkomen als zzp’er (2023)
€ 39.900
landelijk € 38.300
Zelfstandigen mét personeel (2024)
± 44.000
met loonadministratie
Directeur-grootaandeelhouders (2024)
± 45.500
ondernemer via een BV

Wat dit betekent voor uw administratie

  • Kleine omzet? Met de KOR (tot € 20.000 omzet per kalenderjaar) rekent u geen btw en doet u in de regel geen btw-aangifte; de btw op kosten trekt u dan ook niet af.
  • Het urencriterium (1.225 uur per jaar aan uw onderneming) bepaalt of u de ondernemersaftrekken krijgt. Noteer daarom ook uren voor acquisitie en administratie.
  • Zet elke maand een vast deel opzij voor de btw en de inkomstenbelasting. Het kwartaaloverzicht in de software laat zien hoeveel btw eraan komt.

Gemeenten in Noord-Brabant

Noord-Brabant heeft 56 gemeenten. De grootste naar inwonertal op 1 januari 2026: Eindhoven (249.783), Tilburg (230.746), Breda (190.204) en Den Bosch (162.295).

Voor deze gemeenten hebben we een eigen pagina met lokale cijfers:

Alle provincies en gemeenten

Zo werkt het, ook in Noord-Brabant

  1. Eerst een gesprekPer video of telefoon, op een moment dat u past. U vertelt hoe uw administratie nu loopt; wij stellen een pakket voor.
  2. Alles op één plekFacturen met betaallink, bonnetjes via de app of WhatsApp en uw bankregels in één overzicht. Missen we iets, dan seinen we u op tijd in.
  3. Aangiftes verzorgdIn de pakketten Eenmanszaak / zzp, Vof en BV verzorgt ons vaste partnerkantoor de btw-aangiftes en de jaarstukken.

Pakketten en prijzen

Veelgestelde vragen

Werkt BoekhoudSlim ook voor ondernemers in Noord-Brabant?

Ja. BoekhoudSlim werkt landelijk, ook voor ondernemers in Noord-Brabant. U heeft één vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon en video, en uw administratie wordt verzorgd door ons vaste partnerkantoor.

Hoeveel eenmanszaken zijn er in Noord-Brabant?

Op 1 januari 2026 waren er in Noord-Brabant 227.835 vestigingen van eenmanszaken, 60,7% van alle 375.535 vestigingen (landelijk 63,5%). Daarnaast 32.905 vof’s, cv’s en maatschappen en 104.320 BV’s en NV’s (CBS 81644NED).

Ik ben financieel adviseur in Noord-Brabant. Reken ik btw?

Over bemiddeling bij verzekeringen en financiële producten niet: die is vrijgesteld. Advies zonder bemiddeling kan wel belast zijn. Hebt u beide, dan worden ze apart geboekt en is de btw op uw kosten maar deels aftrekbaar.

Gelden in Noord-Brabant dezelfde prijzen als elders?

Ja. Zelf doen € 12,50 per maand, excl. btw, Eenmanszaak / zzp vanaf € 143 per maand, excl. btw, Vof vanaf € 239 per maand, excl. btw en BV vanaf € 300 per maand, excl. btw gelden landelijk; u betaalt in Noord-Brabant dezelfde prijs als overal. Prijzen onder voorbehoud; de definitieve prijs volgt na een gratis kennismaking.

Bronnen

  • CBS StatLine 81575NED — Vestigingen van bedrijven; bedrijfstak, gemeente (2007 - 2026, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 81644NED — Vestigingen van bedrijven; grootte, rechtsvorm, bedrijfstak, regio (2010-2026, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 83631NED — Vestigingen van bedrijven; oprichtingen, bedrijfstak, regio (2007 - 2025, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 86163NED — Zelfstandigen; inkomen, vermogen, regio (indeling 2025) (2007-2024, bijgewerkt 19-11-2025)
  • CBS StatLine 03759ned — Bevolking op 1 januari en gemiddeld; geslacht, leeftijd en regio (1988 - 2026, bijgewerkt 23-6-2026)
  • CBS StatLine 86247NED — Gebieden in Nederland 2026 (2026, bijgewerkt 14-7-2026)

Cijfers opgehaald op 26-10-2026. Aantallen zelfstandigen rondt het CBS af op honderdtallen. Licentie CC BY 4.0. Dit is algemene informatie, geen persoonlijk belastingadvies.

Onderneemt u in Noord-Brabant?

Plan een kennismaking per video of telefoon. We kijken samen naar uw administratie en welk pakket past. Vrijblijvend.