Inloggen Kennismaken

Boekhouder voor ondernemers in Alkmaar

Een boekhouder voor ondernemers in Alkmaar, helemaal op afstand: we werken landelijk, overleggen via WhatsApp, telefoon of video, en ons vaste partnerkantoor verzorgt uw administratie en aangiftes.

In het kort Ondernemers in Alkmaar laten hun administratie en aangiftes verzorgen door het vaste partnerkantoor van BoekhoudSlim, met één aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon en video. Alkmaar telde op 1 januari 2026 16.925 bedrijfsvestigingen volgens het CBS, relatief veel in onderwijs en overige dienstverlening. In 2024 waren er ongeveer 7.200 zzp’ers. Het pakket Eenmanszaak / zzp kost vanaf € 143 per maand, excl. btw.

Landelijk werkend · ook voor Alkmaar · cijfers: CBS

Kerncijfers AlkmaarCBS
Bedrijfsvestigingen
16.925
1 januari 2026
Groei sinds 2021
+22,5%
landelijk +24,1%
Zzp’ers
7.200
zzp als hoofdinkomen, 2024
Per 1.000 inwoners
150
landelijk 144
  1. zakelijke dienstverlening20%
  2. handel13%
  3. bouw11%
  4. zorg11%
  5. onderwijs7%

Wie onderneemt er in Alkmaar?

Naar aantal vestigingen zijn specialistische zakelijke diensten (3.460), handel (2.240) en bouwnijverheid (1.905) de grootste sectoren in Alkmaar. Sterker vertegenwoordigd dan gemiddeld: onderwijs (7,1%, landelijk 5,8%) en overige dienstverlening (6,3%, landelijk 5,4%). Tussen 1 januari 2021 en 2026 ging het aantal vestigingen van 13.815 naar 16.925 (+22,5%), langzamer dan het landelijke cijfer van +24,1%. Het hardst groeide verhuur en overige zakelijke diensten: van 595 naar 860.

Vestigingen in Alkmaar per sector, 1 januari 2026 (CBS 81575NED)
SectorAantalAandeelLandelijkSinds 2021
Specialistische zakelijke diensten3.46020,4%20,8%+43,6%
Handel2.24013,2%12,9%+13,1%
Bouwnijverheid1.90511,3%10,5%+27,4%
Gezondheids- en welzijnszorg1.83010,8%10,6%+22,8%
Onderwijs1.2107,1%5,8%+29,4%
Overige dienstverlening1.0656,3%5,4%+17,7%
Cultuur, sport en recreatie9355,5%5,6%+19,1%
Informatie en communicatie9205,4%5,3%+31,4%
Verhuur en overige zakelijke diensten8605,1%5,4%+44,5%
Horeca5953,5%3,5%+22,7%
Industrie5503,2%3,5%+20,9%
Financiële dienstverlening4252,5%2,8%−45,9%
Vervoer en opslag3201,9%2,8%+14,3%
Verhuur en handel van onroerend goed3151,9%1,7%+28,6%
Landbouw, bosbouw en visserij2201,3%3,1%+2,3%

aandeel in Alkmaar landelijk aandeel · gemarkeerd = sterker vertegenwoordigd dan landelijk

Financiële dienstverlening: deze daling zie je in heel Nederland (landelijk van 136.930 vestigingen in 2021 naar 73.220 in 2026), dus het is geen lokaal verschijnsel.

Wat dat betekent voor uw administratie

Per sector verschilt waar het in de administratie om draait. Dit zijn de punten voor de sectoren die in Alkmaar opvallen.

1.210 vestigingen in onderwijs · 7,1% (landelijk 5,8%)

Onderwijs

Beroepsopleidingen kunnen vrijgesteld zijn van btw, bijvoorbeeld met een CRKBO-registratie; zonder vrijstelling rekent u gewoon btw. Trainers, docenten en rijinstructeurs hebben daardoor soms vrijgestelde en belaste omzet naast elkaar.

In Alkmaar ging deze sector van 935 vestigingen in 2021 naar 1.210 in 2026 (+29,4%).

1.065 vestigingen in persoonlijke dienstverlening · 6,3% (landelijk 5,4%)

Overige dienstverlening

In de persoonlijke dienstverlening gaat het om afspraken, kassa-omzet en een kleine voorraad producten. Het verschil tussen 9% voor kappersdiensten en 21% voor de meeste andere behandelingen moet in de kassa goed staan.

Sinds 2021 kwamen er in Alkmaar 160 vestigingen bij (+17,7%).

3.460 vestigingen in zakelijke dienstverlening · 20,4% (landelijk 20,8%)

Specialistische zakelijke diensten

In de zakelijke dienstverlening is de omzet vaak een paar grote facturen per maand, met weinig inkoop. Dan draait het om tijdig factureren, betalingen bewaken en uren vastleggen; die uren tellen mee voor het urencriterium van 1.225 uur.

In Alkmaar ging deze sector van 2.410 vestigingen in 2021 naar 3.460 in 2026 (+43,6%).

Zzp’ers in Alkmaar

Het CBS telde in Alkmaar in 2024 ongeveer 7.200 zelfstandigen zonder personeel met zzp als voornaamste inkomstenbron. In 2019 waren dat er 6.000 (+20,0%; landelijk +18,9%). De meeste zzp’ers werken in bouwnijverheid (± 1.400), specialistische zakelijke diensten (± 1.400) en gezondheids- en welzijnszorg (± 800).

Mediaan inkomen als zzp’er (2023)
€ 37.800
landelijk € 38.300
Zelfstandigen mét personeel (2024)
± 1.600
met loonadministratie
Directeur-grootaandeelhouders (2024)
± 1.500
ondernemer via een BV

Wat dit betekent voor uw administratie

  • Blijft uw omzet onder € 20.000 per jaar, dan kan de kleineondernemersregeling (KOR) interessant zijn: geen btw rekenen, maar ook geen btw aftrekken.
  • Het urencriterium (1.225 uur per jaar aan uw onderneming) bepaalt of u de ondernemersaftrekken krijgt. Noteer daarom ook uren voor acquisitie en administratie.
  • Reserveer per kwartaal voor btw en inkomstenbelasting; met het btw-overzicht in de software ziet u vooraf wat er komt.

Zo werken we met ondernemers in Alkmaar

BoekhoudSlim werkt landelijk, ook voor ondernemers in Alkmaar. Ondernemers in Alkmaar overleggen met één vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon of video. Het verwerken en de aangiftes doet ons vaste partnerkantoor.

  1. Kennismaken op afstandEen kort videogesprek of telefoontje. We kijken naar uw rechtsvorm, uw branche en hoe u nu werkt.
  2. Aanleveren via app of WhatsAppBonnetjes fotograferen, bank koppelen of inlezen, facturen maken met betaallink. Ontbreekt er iets, dan vragen we het op.
  3. Aangiftes verzorgdIn de pakketten Eenmanszaak / zzp, Vof en BV verzorgt ons vaste partnerkantoor de btw-aangiftes en de jaarstukken.

Hoe het werkt   Pakketten en prijzen

Factuur 2026-041Betaald
AanKlant uit Alkmaar (voorbeeld)Vervaldatum 21 okt 2026
Factuurregels
Knippen en föhnen€ 42,00
Haarverzorgingsproduct€ 18,50
Btw 9%€ 3,78
Btw 21%€ 3,89
Totaal€ 68,17

Gekoppeld aan bankregel van 22 okt

Voorbeeldfactuur met fictieve gegevens.

Alkmaar in Noord-Holland

Alkmaar heeft 3,2% van de 533.190 vestigingen in de provincie Noord-Holland. In de hele provincie is 66% van de vestigingen een eenmanszaak en heeft 80% één werkzame persoon. In de CBS-gebiedsindeling valt Alkmaar onder KvK-regio Noordwest.

Boekhouder in de provincie Noord-Holland

Ook in Noord-Holland

Alle regio’s

Veelgestelde vragen

Werkt BoekhoudSlim ook voor ondernemers in Alkmaar?

Ja. Alles gaat op afstand en dus makkelijk vanuit Alkmaar: bonnetjes en facturen levert u digitaal aan, vragen stelt u via WhatsApp of telefoon, en een kennismaking doen we per video. De administratie en de aangiftes verzorgt ons vaste partnerkantoor.

Hoeveel bedrijven zijn er in Alkmaar?

Volgens het CBS (tabel 81575NED) telde Alkmaar op 1 januari 2026 16.925 bedrijfsvestigingen, ofwel 150 per 1.000 inwoners (landelijk 144). De grootste sectoren zijn specialistische zakelijke diensten (3.460), handel (2.240) en bouwnijverheid (1.905).

Ik geef les of trainingen in Alkmaar. Reken ik btw?

Dat hangt af van wat u geeft. Beroepsopleidingen kunnen vrijgesteld zijn, bijvoorbeeld met een CRKBO-registratie; zonder vrijstelling rekent u gewoon btw. In de kennismaking kijken we welke omzet onder welke regel valt.

Wat kost boekhouding in Alkmaar?

Hetzelfde als overal: met de software zelf boeken kost € 12,50 per maand, excl. btw. Laat u alles doen, dan is het voor een eenmanszaak of zzp’er vanaf € 143 per maand, excl. btw, voor een vof vanaf € 239 per maand, excl. btw en voor een BV vanaf € 300 per maand, excl. btw. Prijzen onder voorbehoud; de definitieve prijs volgt na een gratis kennismaking.

Bronnen

  • CBS StatLine 81575NED — Vestigingen van bedrijven; bedrijfstak, gemeente (2007 - 2026, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 86163NED — Zelfstandigen; inkomen, vermogen, regio (indeling 2025) (2007-2024, bijgewerkt 19-11-2025)
  • CBS StatLine 03759ned — Bevolking op 1 januari en gemiddeld; geslacht, leeftijd en regio (1988 - 2026, bijgewerkt 23-6-2026)
  • CBS StatLine 86247NED — Gebieden in Nederland 2026 (2026, bijgewerkt 14-7-2026)
  • CBS StatLine 81644NED — Vestigingen van bedrijven; grootte, rechtsvorm, bedrijfstak, regio (2010-2026, bijgewerkt 20-4-2026)

Cijfers opgehaald op 26-10-2026. Aantallen zelfstandigen rondt het CBS af op honderdtallen. Licentie CC BY 4.0. Dit is algemene informatie, geen persoonlijk belastingadvies.

Kennismaken vanuit Alkmaar?

Vertel hoe uw administratie er nu voor staat. We plannen een videogesprek of bellen u, en kijken welk pakket past. Vrijblijvend.