Inloggen Kennismaken

Boekhouder voor ondernemers in Zaanstad

Ondernemers in Zaanstad regelen hun boekhouding bij ons op afstand: één vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon of video, en ons vaste partnerkantoor voor de verwerking en de aangiftes. Landelijk werkend, ook voor Zaanstad.

In het kort Ondernemers in Zaanstad laten hun administratie en aangiftes verzorgen door het vaste partnerkantoor van BoekhoudSlim, met één aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon en video. Zaanstad telde op 1 januari 2026 23.695 bedrijfsvestigingen volgens het CBS, relatief veel in vervoer en opslag en bouwnijverheid. In 2024 waren er ongeveer 11.300 zzp’ers. Het pakket Eenmanszaak / zzp kost vanaf € 143 per maand, excl. btw.

Landelijk werkend · ook voor Zaanstad · cijfers: CBS

Kerncijfers ZaanstadCBS
Bedrijfsvestigingen
23.695
1 januari 2026
Groei sinds 2021
+33,8%
landelijk +24,1%
Zzp’ers
11.300
zzp als hoofdinkomen, 2024
Per 1.000 inwoners
143
landelijk 144
  1. zakelijke dienstverlening17%
  2. bouw16%
  3. handel12%
  4. zorg10%
  5. overige zakelijke diensten8%

Wie onderneemt er in Zaanstad?

Naar aantal vestigingen zijn specialistische zakelijke diensten (3.975), bouwnijverheid (3.905) en handel (2.740) de grootste sectoren in Zaanstad. Vergeleken met heel Nederland is hier relatief veel vervoer en opslag (5,4%, landelijk 2,8%), bouwnijverheid (16,5%, landelijk 10,5%) en verhuur en overige zakelijke diensten (7,7%, landelijk 5,4%). Tussen 1 januari 2021 en 2026 ging het aantal vestigingen van 17.705 naar 23.695 (+33,8%), sneller dan het landelijke cijfer van +24,1%. Het hardst groeide verhuur en overige zakelijke diensten: van 965 naar 1.815.

Vestigingen in Zaanstad per sector, 1 januari 2026 (CBS 81575NED)
SectorAantalAandeelLandelijkSinds 2021
Specialistische zakelijke diensten3.97516,8%20,8%+44,3%
Bouwnijverheid3.90516,5%10,5%+40,0%
Handel2.74011,6%12,9%+15,4%
Gezondheids- en welzijnszorg2.2559,5%10,6%+44,6%
Verhuur en overige zakelijke diensten1.8157,7%5,4%+88,1%
Onderwijs1.3805,8%5,8%+36,0%
Cultuur, sport en recreatie1.3005,5%5,6%+28,1%
Vervoer en opslag1.2805,4%2,8%+55,2%
Informatie en communicatie1.1905,0%5,3%+45,1%
Overige dienstverlening1.1905,0%5,4%+21,4%
Industrie9604,1%3,5%+23,1%
Horeca7803,3%3,5%+51,5%
Financiële dienstverlening4401,9%2,8%−51,6%
Verhuur en handel van onroerend goed3201,4%1,7%+33,3%
Landbouw, bosbouw en visserij1050,4%3,1%+0,0%

aandeel in Zaanstad landelijk aandeel · gemarkeerd = sterker vertegenwoordigd dan landelijk

Financiële dienstverlening: deze daling zie je in heel Nederland (landelijk van 136.930 vestigingen in 2021 naar 73.220 in 2026), dus het is geen lokaal verschijnsel.

Wat dat betekent voor uw administratie

Wat de bedrijvigheid in Zaanstad betekent voor de boekhouding, per sector op een rij.

1.280 vestigingen in vervoer · 5,4% (landelijk 2,8%)

Vervoer en opslag

Een transport- of koeriersbedrijf leeft van ritten en kilometers. Brandstof, onderhoud, verzekering en lease per voertuig apart boeken laat zien wat een rit echt kost, en een rittenregistratie onderbouwt dat een bestelauto alleen zakelijk wordt gebruikt.

2021: 825 vestigingen, 2026: 1.280. Een verandering van +55,2% in Zaanstad.

3.905 vestigingen in bouw · 16,5% (landelijk 10,5%)

Bouwnijverheid

Aannemers, schilders, installateurs en klussers krijgen vaak te maken met verlegde btw: als onderaannemer zet u “btw verlegd” op de factuur, als hoofdaannemer geeft u de verlegde btw zelf aan in rubriek 2a. Daarnaast spelen termijnfacturen, meerwerk en materiaal per project.

Sinds 2021 kwamen er in Zaanstad 1.115 vestigingen bij (+40,0%).

1.815 vestigingen in overige zakelijke diensten · 7,7% (landelijk 5,4%)

Verhuur en overige zakelijke diensten

Dienstverleners als schoonmakers, beveiligers en verhuurders van machines of materiaal werken met terugkerende contracten. Een vaste factuurcyclus per klant, een overzicht van uren of verhuurdagen en, met personeel, een loonadministratie houden het werk voorspelbaar.

2021: 965 vestigingen, 2026: 1.815. Een verandering van +88,1% in Zaanstad.

Zzp’ers in Zaanstad

Het CBS telde in Zaanstad in 2024 ongeveer 11.300 zelfstandigen zonder personeel met zzp als voornaamste inkomstenbron. In 2019 waren dat er 8.300 (+36,1%; landelijk +18,9%). De meeste zzp’ers werken in bouwnijverheid (± 2.900), specialistische zakelijke diensten (± 1.700) en verhuur en overige zakelijke diensten (± 1.000).

Mediaan inkomen als zzp’er (2023)
€ 36.000
landelijk € 38.300
Zelfstandigen mét personeel (2024)
± 2.100
met loonadministratie
Directeur-grootaandeelhouders (2024)
± 1.900
ondernemer via een BV

Wat dit betekent voor uw administratie

  • Zit u met uw omzet onder de € 20.000 per jaar, kijk dan of de kleineondernemersregeling past. Dat scheelt aangiftes, maar u verliest de btw-aftrek op investeringen.
  • Houd uw uren bij: 1.225 uur per jaar is de grens voor het urencriterium, en zonder registratie is dat lastig aan te tonen.
  • Reserveer per kwartaal voor btw en inkomstenbelasting; met het btw-overzicht in de software ziet u vooraf wat er komt.

Zo werken we met ondernemers in Zaanstad

BoekhoudSlim werkt landelijk, ook voor ondernemers in Zaanstad. Ondernemers in Zaanstad overleggen met één vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon of video. Het verwerken en de aangiftes doet ons vaste partnerkantoor.

  1. Kennismaken op afstandEen kort videogesprek of telefoontje. We kijken naar uw rechtsvorm, uw branche en hoe u nu werkt.
  2. Alles op één plekFacturen met betaallink, bonnetjes via de app of WhatsApp en uw bankregels in één overzicht. Missen we iets, dan seinen we u op tijd in.
  3. Het boekhoudwerk gedaanOns vaste partnerkantoor verwerkt de administratie, doet elk kwartaal de btw-aangifte en na het jaar de jaarstukken en de aangifte.

Hoe het werkt   Pakketten en prijzen

Factuur 2026-041Betaald
AanVoorbeeld Bouw BV, ZaanstadVervaldatum 21 okt 2026
Factuurregels
Tegelwerk badkamer, onderaanneming (btw verlegd)€ 2.480,00
Voegwerk en kitten, 6 uur × € 52,50€ 315,00
Btw 0%€ 0,00
Totaal€ 2.795,00

Gekoppeld aan bankregel van 22 okt

Voorbeeldfactuur met fictieve gegevens.

Zaanstad in Noord-Holland

Zaanstad heeft 4,4% van de 533.190 vestigingen in de provincie Noord-Holland. In de hele provincie is 66% van de vestigingen een eenmanszaak en heeft 80% één werkzame persoon. In de CBS-gebiedsindeling valt Zaanstad onder KvK-regio Noordwest.

Boekhouder in de provincie Noord-Holland

Ook in Noord-Holland

Alle regio’s

Veelgestelde vragen

Werkt BoekhoudSlim ook voor ondernemers in Zaanstad?

Ja, we werken voor ondernemers in heel Nederland, dus ook in Zaanstad. Overleg gaat via WhatsApp, telefoon of een videogesprek, en het boekhoudwerk doet ons vaste partnerkantoor.

Hoeveel bedrijven zijn er in Zaanstad?

Volgens het CBS (tabel 81575NED) telde Zaanstad op 1 januari 2026 23.695 bedrijfsvestigingen, ofwel 143 per 1.000 inwoners (landelijk 144). De grootste sectoren zijn specialistische zakelijke diensten (3.975), bouwnijverheid (3.905) en handel (2.740).

Ik heb een koeriers- of transportbedrijf in Zaanstad. Wat moet ik vastleggen?

Uw ritten en facturen, brandstof en onderhoud per voertuig, en een sluitende rittenregistratie als u wilt aantonen dat u een bestelauto niet privé gebruikt. Voor vervoer naar het buitenland gelden eigen btw-regels; die nemen we mee in de kennismaking.

Wat kost een boekhouder voor een eenmanszaak in Zaanstad?

Onze prijzen zijn in heel Nederland gelijk. Het pakket Eenmanszaak / zzp kost vanaf € 143 per maand, excl. btw; Zelf doen (alleen de software) € 12,50 per maand, excl. btw. Voor een vof is het vanaf € 239 per maand, excl. btw, voor een BV vanaf € 300 per maand, excl. btw. Prijzen onder voorbehoud; de definitieve prijs volgt na een gratis kennismaking.

Bronnen

  • CBS StatLine 81575NED — Vestigingen van bedrijven; bedrijfstak, gemeente (2007 - 2026, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 86163NED — Zelfstandigen; inkomen, vermogen, regio (indeling 2025) (2007-2024, bijgewerkt 19-11-2025)
  • CBS StatLine 03759ned — Bevolking op 1 januari en gemiddeld; geslacht, leeftijd en regio (1988 - 2026, bijgewerkt 23-6-2026)
  • CBS StatLine 86247NED — Gebieden in Nederland 2026 (2026, bijgewerkt 14-7-2026)
  • CBS StatLine 81644NED — Vestigingen van bedrijven; grootte, rechtsvorm, bedrijfstak, regio (2010-2026, bijgewerkt 20-4-2026)

Cijfers opgehaald op 26-10-2026. Aantallen zelfstandigen rondt het CBS af op honderdtallen. Licentie CC BY 4.0. Dit is algemene informatie, geen persoonlijk belastingadvies.

Kennismaken vanuit Zaanstad?

Vertel hoe uw administratie er nu voor staat. We plannen een videogesprek of bellen u, en kijken welk pakket past. Vrijblijvend.