Inloggen Kennismaken

Boekhouder in de provincie Noord-Holland

Waar u in Noord-Holland ook onderneemt: uw boekhouding regelt u bij ons op afstand. Eén vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon of video; ons vaste partnerkantoor verzorgt de verwerking en de aangiftes.

In het kort BoekhoudSlim verzorgt de boekhouding van zzp’ers, eenmanszaken, vof’s en kleine BV’s in de provincie Noord-Holland, landelijk en op afstand, met één vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon en video. De provincie Noord-Holland telde op 1 januari 2026 533.190 bedrijfsvestigingen volgens het CBS, relatief veel in cultuur, sport en recreatie en informatie en communicatie; 66% daarvan is een eenmanszaak. In 2024 waren er ongeveer 234.700 zzp’ers. Het pakket Eenmanszaak / zzp kost vanaf € 143 per maand, excl. btw.

Landelijk werkend · ook voor Noord-Holland · cijfers: CBS

Kerncijfers Noord-HollandCBS
Bedrijfsvestigingen
533.190
1 januari 2026
Groei sinds 2021
+25,1%
landelijk +24,1%
Zzp’ers
234.700
zzp als hoofdinkomen, 2024
Per 1.000 inwoners
177
landelijk 144
  1. zakelijke dienstverlening23%
  2. handel11%
  3. zorg9%
  4. bouw9%
  5. cultuur en sport7%

3.009.386 inwoners in 44 gemeenten (1-1-2026)

Eenmanszaak, vof of BV in Noord-Holland

65,7% van de vestigingen in Noord-Holland is een eenmanszaak (landelijk 63,5%), 24,5% een BV of NV (landelijk 24,9%). Bij 80% werkt één persoon; 3,6% heeft tien of meer werkzame personen. Het hoogste aandeel eenmanszaken zit in onderwijs (86%), het hoogste aandeel BV’s in financiële dienstverlening (84%).

Een eenmanszaak of vof valt voor de winst onder de inkomstenbelasting van de ondernemer of de vennoten. Een BV is zelf belastingplichtig voor de vennootschapsbelasting en moet jaarlijks een jaarrekening deponeren.

Noord-Holland
Nederland
Eenmanszaak 66%Vof, cv, maatschap 7%BV en NV 24%Overig 3%CBS 81644NED, 1 januari 2026

Sectoren in Noord-Holland

Naar aantal vestigingen zijn specialistische zakelijke diensten (124.010), handel (59.625) en gezondheids- en welzijnszorg (49.030) de grootste sectoren in Noord-Holland. Vergeleken met heel Nederland is hier relatief veel cultuur, sport en recreatie (7,5%, landelijk 5,6%), informatie en communicatie (6,9%, landelijk 5,3%) en vervoer en opslag (3,6%, landelijk 2,8%). Tussen 1 januari 2021 en 2026 ging het aantal vestigingen van 426.160 naar 533.190 (+25,1%), ongeveer gelijk met het landelijke cijfer van +24,1%. Het hardst groeide verhuur en overige zakelijke diensten: van 19.715 naar 30.235.

Vestigingen in Noord-Holland per sector, 1 januari 2026 (CBS 81575NED)
SectorAantalAandeelLandelijkSinds 2021
Specialistische zakelijke diensten124.01023,3%20,8%+37,0%
Handel59.62511,2%12,9%+16,7%
Gezondheids- en welzijnszorg49.0309,2%10,6%+30,3%
Bouwnijverheid47.7409,0%10,5%+28,6%
Cultuur, sport en recreatie39.8357,5%5,6%+16,7%
Informatie en communicatie36.5756,9%5,3%+34,5%
Onderwijs32.7356,1%5,8%+34,6%
Verhuur en overige zakelijke diensten30.2355,7%5,4%+53,4%
Overige dienstverlening24.9404,7%5,4%+23,3%
Horeca22.3104,2%3,5%+35,7%
Vervoer en opslag19.2253,6%2,8%+43,5%
Financiële dienstverlening15.2102,9%2,8%−46,8%
Industrie14.2602,7%3,5%+23,8%
Verhuur en handel van onroerend goed9.7901,8%1,7%+38,5%
Landbouw, bosbouw en visserij6.0201,1%3,1%+5,9%

aandeel in Noord-Holland landelijk aandeel · gemarkeerd = sterker vertegenwoordigd dan landelijk

Financiële dienstverlening: deze daling zie je in heel Nederland (landelijk van 136.930 vestigingen in 2021 naar 73.220 in 2026), dus het is geen lokaal verschijnsel.

Wat dat betekent voor uw administratie

Aandachtspunten voor btw en boekhouding bij de sectoren die Noord-Holland kenmerken.

39.835 vestigingen in cultuur en sport · 7,5% (landelijk 5,6%)

Cultuur, sport en recreatie

Artiesten, sportinstructeurs en recreatiebedrijven hebben vaak wisselende inkomsten en veel kleine opdrachten, soms ook uit het buitenland. Welk btw-tarief geldt, verschilt per soort dienst; leg dat per omzetsoort vast, dan klopt de aangifte vanzelf.

Sinds 2021 kwamen er in Noord-Holland 5.705 vestigingen bij (+16,7%).

36.575 vestigingen in ict en media · 6,9% (landelijk 5,3%)

Informatie en communicatie

Webdesigners, developers en mediamakers hebben veel buitenlandse facturen, zoals hosting en software, waarop vaak geen Nederlandse btw staat. Die btw is dan naar u verlegd; omgekeerd factureert u een zakelijke klant in een ander EU-land meestal met btw verlegd.

Sinds 2021 kwamen er in Noord-Holland 9.390 vestigingen bij (+34,5%).

19.225 vestigingen in vervoer · 3,6% (landelijk 2,8%)

Vervoer en opslag

Koeriers, taxibedrijven, verhuizers en transporteurs hebben veel vaste lasten per voertuig en veel kleine bonnen onderweg. Een rittenregistratie, aparte kostenposten per voertuig en tijdige facturen per rit of per week houden de administratie overzichtelijk.

In Noord-Holland ging deze sector van 13.395 vestigingen in 2021 naar 19.225 in 2026 (+43,5%).

Nieuwe vestigingen in Noord-Holland

In 2025 werden in Noord-Holland 44.605 vestigingen opgericht, −12,6% ten opzichte van 2024 (landelijk −13,5%). Het hoogste aantal sinds 2015 was 55.170, in 2023.

Een nieuwe onderneming vraagt in het eerste jaar om een paar vaste stappen: inschrijven bij de KVK, een btw-identificatienummer, een zakelijke rekening, en kiezen of de kleineondernemersregeling past. Begin direct met bonnetjes en facturen digitaal, dan is de eerste aangifte geen zoektocht.

Boekhouding voor starters

  1. 35.82515
  2. 38.23516
  3. 38.92017
  4. 41.92018
  5. 48.04519
  6. 46.06520
  7. 50.19521
  8. 52.85022
  9. 55.17023
  10. 51.03024
  11. 44.60525
Oprichtingen van vestigingen per jaar, 2015–2025 (CBS 83631NED)

Zzp’ers in Noord-Holland

In Noord-Holland hadden in 2024 ongeveer 234.700 mensen hun inkomen vooral uit werk als zzp’er. In 2019 waren dat er 197.900 (+18,6%; landelijk +18,9%). De meeste zzp’ers werken in specialistische zakelijke diensten (± 56.600), bouwnijverheid (± 34.600) en gezondheids- en welzijnszorg (± 20.700).

Mediaan inkomen als zzp’er (2023)
€ 37.300
landelijk € 38.300
Zelfstandigen mét personeel (2024)
± 45.800
met loonadministratie
Directeur-grootaandeelhouders (2024)
± 54.400
ondernemer via een BV

Wat dit betekent voor uw administratie

  • Kleine omzet? Met de KOR (tot € 20.000 omzet per kalenderjaar) rekent u geen btw en doet u in de regel geen btw-aangifte; de btw op kosten trekt u dan ook niet af.
  • Voor de zelfstandigenaftrek telt het urencriterium van 1.225 uur per jaar; een simpele urenregistratie voorkomt discussie.
  • Zet elke maand een vast deel opzij voor de btw en de inkomstenbelasting. Het kwartaaloverzicht in de software laat zien hoeveel btw eraan komt.

Gemeenten in Noord-Holland

Noord-Holland heeft 44 gemeenten. De grootste naar inwonertal op 1 januari 2026: Amsterdam (941.927), Haarlem (168.898), Haarlemmermeer (166.978) en Zaanstad (165.201).

Voor deze gemeenten hebben we een eigen pagina met lokale cijfers:

Alle provincies en gemeenten

Zo werkt het, ook in Noord-Holland

  1. Vrijblijvend kennismakenBel, app of plan een video-afspraak. We nemen uw situatie door: rechtsvorm, omzet, branche en wat u zelf wilt blijven doen.
  2. Aanleveren via app of WhatsAppBonnetjes fotograferen, bank koppelen of inlezen, facturen maken met betaallink. Ontbreekt er iets, dan vragen we het op.
  3. Aangiftes verzorgdIn de pakketten Eenmanszaak / zzp, Vof en BV verzorgt ons vaste partnerkantoor de btw-aangiftes en de jaarstukken.

Pakketten en prijzen

Veelgestelde vragen

Werkt BoekhoudSlim ook voor ondernemers in Noord-Holland?

Ja. BoekhoudSlim werkt landelijk, ook voor ondernemers in Noord-Holland. U heeft één vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon en video, en uw administratie wordt verzorgd door ons vaste partnerkantoor.

Hoeveel eenmanszaken zijn er in Noord-Holland?

Op 1 januari 2026 waren er in Noord-Holland 350.525 vestigingen van eenmanszaken, 65,7% van alle 533.190 vestigingen (landelijk 63,5%). Daarnaast 36.570 vof’s, cv’s en maatschappen en 130.430 BV’s en NV’s (CBS 81644NED).

Ik heb een koeriers- of transportbedrijf in Noord-Holland. Wat moet ik vastleggen?

Uw ritten en facturen, brandstof en onderhoud per voertuig, en een sluitende rittenregistratie als u wilt aantonen dat u een bestelauto niet privé gebruikt. Voor vervoer naar het buitenland gelden eigen btw-regels; die nemen we mee in de kennismaking.

Gelden in Noord-Holland dezelfde prijzen als elders?

Ja. Zelf doen € 12,50 per maand, excl. btw, Eenmanszaak / zzp vanaf € 143 per maand, excl. btw, Vof vanaf € 239 per maand, excl. btw en BV vanaf € 300 per maand, excl. btw gelden landelijk; u betaalt in Noord-Holland dezelfde prijs als overal. Prijzen onder voorbehoud; de definitieve prijs volgt na een gratis kennismaking.

Bronnen

  • CBS StatLine 81575NED — Vestigingen van bedrijven; bedrijfstak, gemeente (2007 - 2026, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 81644NED — Vestigingen van bedrijven; grootte, rechtsvorm, bedrijfstak, regio (2010-2026, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 83631NED — Vestigingen van bedrijven; oprichtingen, bedrijfstak, regio (2007 - 2025, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 86163NED — Zelfstandigen; inkomen, vermogen, regio (indeling 2025) (2007-2024, bijgewerkt 19-11-2025)
  • CBS StatLine 03759ned — Bevolking op 1 januari en gemiddeld; geslacht, leeftijd en regio (1988 - 2026, bijgewerkt 23-6-2026)
  • CBS StatLine 86247NED — Gebieden in Nederland 2026 (2026, bijgewerkt 14-7-2026)

Cijfers opgehaald op 26-10-2026. Aantallen zelfstandigen rondt het CBS af op honderdtallen. Licentie CC BY 4.0. Dit is algemene informatie, geen persoonlijk belastingadvies.

Onderneemt u in Noord-Holland?

Plan een kennismaking per video of telefoon. We kijken samen naar uw administratie en welk pakket past. Vrijblijvend.