Inloggen Kennismaken

Boekhouder voor ondernemers in Leiden

Ondernemers in Leiden regelen hun boekhouding bij ons op afstand: één vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon of video, en ons vaste partnerkantoor voor de verwerking en de aangiftes. Landelijk werkend, ook voor Leiden.

In het kort Ondernemers in Leiden laten hun administratie en aangiftes verzorgen door het vaste partnerkantoor van BoekhoudSlim, met één aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon en video. Leiden telde op 1 januari 2026 17.660 bedrijfsvestigingen volgens het CBS, relatief veel in cultuur, sport en recreatie en onderwijs. In 2024 waren er ongeveer 7.300 zzp’ers. Het pakket Eenmanszaak / zzp kost vanaf € 143 per maand, excl. btw.

Landelijk werkend · ook voor Leiden · cijfers: CBS

Kerncijfers LeidenCBS
Bedrijfsvestigingen
17.660
1 januari 2026
Groei sinds 2021
+25,2%
landelijk +24,1%
Zzp’ers
7.300
zzp als hoofdinkomen, 2024
Per 1.000 inwoners
136
landelijk 144
  1. zakelijke dienstverlening23%
  2. zorg13%
  3. handel10%
  4. bouw9%
  5. onderwijs8%

Wie onderneemt er in Leiden?

Naar aantal vestigingen zijn specialistische zakelijke diensten (3.985), gezondheids- en welzijnszorg (2.315) en handel (1.810) de grootste sectoren in Leiden. Sterker vertegenwoordigd dan gemiddeld: cultuur, sport en recreatie (7,7%, landelijk 5,6%), onderwijs (7,9%, landelijk 5,8%) en informatie en communicatie (6,9%, landelijk 5,3%). Tussen 1 januari 2021 en 2026 ging het aantal vestigingen van 14.110 naar 17.660 (+25,2%), sneller dan het landelijke cijfer van +24,1%. Het hardst groeide verhuur en overige zakelijke diensten: van 640 naar 1.000.

Vestigingen in Leiden per sector, 1 januari 2026 (CBS 81575NED)
SectorAantalAandeelLandelijkSinds 2021
Specialistische zakelijke diensten3.98522,6%20,8%+32,4%
Gezondheids- en welzijnszorg2.31513,1%10,6%+29,3%
Handel1.81010,2%12,9%+14,9%
Bouwnijverheid1.5708,9%10,5%+19,4%
Onderwijs1.3957,9%5,8%+26,2%
Cultuur, sport en recreatie1.3607,7%5,6%+23,1%
Informatie en communicatie1.2256,9%5,3%+31,0%
Verhuur en overige zakelijke diensten1.0005,7%5,4%+56,3%
Horeca7804,4%3,5%+33,3%
Overige dienstverlening7704,4%5,4%+21,3%
Vervoer en opslag4052,3%2,8%+52,8%
Industrie3852,2%3,5%+26,2%
Financiële dienstverlening3301,9%2,8%−45,5%
Verhuur en handel van onroerend goed2301,3%1,7%+35,3%
Landbouw, bosbouw en visserij300,2%3,1%–

aandeel in Leiden landelijk aandeel · gemarkeerd = sterker vertegenwoordigd dan landelijk

Financiële dienstverlening: deze daling zie je in heel Nederland (landelijk van 136.930 vestigingen in 2021 naar 73.220 in 2026), dus het is geen lokaal verschijnsel.

Wat dat betekent voor uw administratie

De sectoren die in Leiden de toon zetten, hebben elk hun eigen aandachtspunten voor btw en boekhouding.

1.360 vestigingen in cultuur en sport · 7,7% (landelijk 5,6%)

Cultuur, sport en recreatie

In cultuur, sport en recreatie wisselt de omzet vaak per seizoen en per opdracht. Een vaste reservering voor belastingen, kosten per project en per soort dienst het juiste btw-tarief zorgen ervoor dat de aangifte geen verrassingen geeft.

Sinds 2021 kwamen er in Leiden 255 vestigingen bij (+23,1%).

1.395 vestigingen in onderwijs · 7,9% (landelijk 5,8%)

Onderwijs

Zelfstandige docenten, trainers en instructeurs werken met lespakketten, losse lessen en soms subsidies of opleidingsbudgetten van klanten. Of er btw op de factuur moet, hangt af van het soort onderwijs en van een eventuele CRKBO-registratie.

Sinds 2021 kwamen er in Leiden 290 vestigingen bij (+26,2%).

1.225 vestigingen in ict en media · 6,9% (landelijk 5,3%)

Informatie en communicatie

Webdesigners, developers en mediamakers hebben veel buitenlandse facturen, zoals hosting en software, waarop vaak geen Nederlandse btw staat. Die btw is dan naar u verlegd; omgekeerd factureert u een zakelijke klant in een ander EU-land meestal met btw verlegd.

In Leiden ging deze sector van 935 vestigingen in 2021 naar 1.225 in 2026 (+31,0%).

Zzp’ers in Leiden

In Leiden hadden in 2024 ongeveer 7.300 mensen hun inkomen vooral uit werk als zzp’er. In 2019 waren dat er 6.200 (+17,7%; landelijk +18,9%). De meeste zzp’ers werken in specialistische zakelijke diensten (± 1.700), bouwnijverheid (± 1.200) en gezondheids- en welzijnszorg (± 1.000).

Mediaan inkomen als zzp’er (2023)
€ 36.800
landelijk € 38.300
Zelfstandigen mét personeel (2024)
± 1.200
met loonadministratie
Directeur-grootaandeelhouders (2024)
± 1.300
ondernemer via een BV

Wat dit betekent voor uw administratie

  • Zit u met uw omzet onder de € 20.000 per jaar, kijk dan of de kleineondernemersregeling past. Dat scheelt aangiftes, maar u verliest de btw-aftrek op investeringen.
  • Houd uw uren bij: 1.225 uur per jaar is de grens voor het urencriterium, en zonder registratie is dat lastig aan te tonen.
  • Reserveer per kwartaal voor btw en inkomstenbelasting; met het btw-overzicht in de software ziet u vooraf wat er komt.

Zo werken we met ondernemers in Leiden

BoekhoudSlim is landelijk en volledig online, en dat werkt in Leiden net zo goed als overal. Uw vaste aanspreekpunt zit op WhatsApp, aan de telefoon of in een video-overleg, en ons vaste partnerkantoor doet het boekhoudwerk.

  1. Vrijblijvend kennismakenBel, app of plan een video-afspraak. We nemen uw situatie door: rechtsvorm, omzet, branche en wat u zelf wilt blijven doen.
  2. Stukken digitaalEen foto van een bon is genoeg; bedrag en datum worden gelezen. Bankafschriften leest u in en betalingen worden aan facturen gekoppeld.
  3. Het boekhoudwerk gedaanOns vaste partnerkantoor verwerkt de administratie, doet elk kwartaal de btw-aangifte en na het jaar de jaarstukken en de aangifte.

Hoe het werkt   Pakketten en prijzen

Factuur 2026-041Betaald
AanVoorbeeld Media, LeidenVervaldatum 21 okt 2026
Factuurregels
Website-onderhoud, kwartaal€ 870,00
Hosting en domein, 12 maanden€ 180,00
Btw 21%€ 220,50
Totaal€ 1.270,50

Gekoppeld aan bankregel van 22 okt

Voorbeeldfactuur met fictieve gegevens.

Leiden in Zuid-Holland

Leiden heeft 3,1% van de 563.050 vestigingen in de provincie Zuid-Holland. In de hele provincie is 66% van de vestigingen een eenmanszaak en heeft 80% één werkzame persoon. In de CBS-gebiedsindeling valt Leiden onder KvK-regio Zuidwest.

Boekhouder in de provincie Zuid-Holland

Ook in Zuid-Holland

Alle regio’s

Veelgestelde vragen

Werkt BoekhoudSlim ook voor ondernemers in Leiden?

Ja. BoekhoudSlim werkt landelijk, ook voor ondernemers in Leiden. U heeft één vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon en video, en uw administratie wordt verzorgd door ons vaste partnerkantoor.

Hoeveel bedrijven zijn er in Leiden?

Volgens het CBS (tabel 81575NED) telde Leiden op 1 januari 2026 17.660 bedrijfsvestigingen, ofwel 136 per 1.000 inwoners (landelijk 144). De grootste sectoren zijn specialistische zakelijke diensten (3.985), gezondheids- en welzijnszorg (2.315) en handel (1.810).

Ik ben artiest of sportinstructeur in Leiden. Wat moet ik bijhouden?

Al uw opdrachten en facturen, ook kleine, en uw kosten zoals materiaal, reizen en abonnementen. Het btw-tarief verschilt per soort dienst; dat leggen we per omzetsoort vast. Voor optredens in het buitenland gelden soms eigen regels.

Wat kost boekhouding in Leiden?

Hetzelfde als overal: met de software zelf boeken kost € 12,50 per maand, excl. btw. Laat u alles doen, dan is het voor een eenmanszaak of zzp’er vanaf € 143 per maand, excl. btw, voor een vof vanaf € 239 per maand, excl. btw en voor een BV vanaf € 300 per maand, excl. btw. Prijzen onder voorbehoud; de definitieve prijs volgt na een gratis kennismaking.

Bronnen

  • CBS StatLine 81575NED — Vestigingen van bedrijven; bedrijfstak, gemeente (2007 - 2026, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 86163NED — Zelfstandigen; inkomen, vermogen, regio (indeling 2025) (2007-2024, bijgewerkt 19-11-2025)
  • CBS StatLine 03759ned — Bevolking op 1 januari en gemiddeld; geslacht, leeftijd en regio (1988 - 2026, bijgewerkt 23-6-2026)
  • CBS StatLine 86247NED — Gebieden in Nederland 2026 (2026, bijgewerkt 14-7-2026)
  • CBS StatLine 81644NED — Vestigingen van bedrijven; grootte, rechtsvorm, bedrijfstak, regio (2010-2026, bijgewerkt 20-4-2026)

Cijfers opgehaald op 26-10-2026. Aantallen zelfstandigen rondt het CBS af op honderdtallen. Licentie CC BY 4.0. Dit is algemene informatie, geen persoonlijk belastingadvies.

Kennismaken vanuit Leiden?

Vertel hoe uw administratie er nu voor staat. We plannen een videogesprek of bellen u, en kijken welk pakket past. Vrijblijvend.