Inloggen Kennismaken

Boekhouder in de provincie Zuid-Holland

Voor zzp’ers, eenmanszaken, vof’s en BV’s in heel Zuid-Holland. BoekhoudSlim werkt landelijk, ook voor Zuid-Holland: één vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon en video, en ons vaste partnerkantoor voor de administratie en de aangiftes.

In het kort Ondernemers in heel Zuid-Holland laten hun administratie en aangiftes verzorgen door het vaste partnerkantoor van BoekhoudSlim, met één aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon en video. De provincie Zuid-Holland telde op 1 januari 2026 563.050 bedrijfsvestigingen volgens het CBS, relatief veel in bouwnijverheid en vervoer en opslag; 66% daarvan is een eenmanszaak. In 2024 waren er ongeveer 259.500 zzp’ers. Het pakket Eenmanszaak / zzp kost vanaf € 143 per maand, excl. btw.

Landelijk werkend · ook voor Zuid-Holland · cijfers: CBS

Kerncijfers Zuid-HollandCBS
Bedrijfsvestigingen
563.050
1 januari 2026
Groei sinds 2021
+27,9%
landelijk +24,1%
Zzp’ers
259.500
zzp als hoofdinkomen, 2024
Per 1.000 inwoners
145
landelijk 144
  1. zakelijke dienstverlening20%
  2. bouw13%
  3. handel12%
  4. zorg11%
  5. overige zakelijke diensten6%

3.882.708 inwoners in 50 gemeenten (1-1-2026)

Eenmanszaak, vof of BV in Zuid-Holland

66,2% van de vestigingen in Zuid-Holland is een eenmanszaak (landelijk 63,5%), 24,0% een BV of NV (landelijk 24,9%). Bij 80% werkt één persoon; 3,8% heeft tien of meer werkzame personen. Het hoogste aandeel eenmanszaken zit in onderwijs (84%), het hoogste aandeel BV’s in financiële dienstverlening (88%).

Een eenmanszaak of vof valt voor de winst onder de inkomstenbelasting van de ondernemer of de vennoten. Een BV is zelf belastingplichtig voor de vennootschapsbelasting en moet jaarlijks een jaarrekening deponeren.

Zuid-Holland
Nederland
Eenmanszaak 66%Vof, cv, maatschap 7%BV en NV 24%Overig 3%CBS 81644NED, 1 januari 2026

Sectoren in Zuid-Holland

In Zuid-Holland tellen specialistische zakelijke diensten (115.160), bouwnijverheid (75.435) en handel (68.285) de meeste vestigingen. Vergeleken met heel Nederland is hier relatief veel bouwnijverheid (13,4%, landelijk 10,5%) en vervoer en opslag (3,5%, landelijk 2,8%). Tussen 1 januari 2021 en 2026 ging het aantal vestigingen van 440.145 naar 563.050 (+27,9%), sneller dan het landelijke cijfer van +24,1%. Het hardst groeide verhuur en overige zakelijke diensten: van 20.955 naar 33.250.

Vestigingen in Zuid-Holland per sector, 1 januari 2026 (CBS 81575NED)
SectorAantalAandeelLandelijkSinds 2021
Specialistische zakelijke diensten115.16020,5%20,8%+40,5%
Bouwnijverheid75.43513,4%10,5%+37,6%
Handel68.28512,1%12,9%+17,5%
Gezondheids- en welzijnszorg60.54010,8%10,6%+39,9%
Verhuur en overige zakelijke diensten33.2505,9%5,4%+58,7%
Onderwijs32.8805,8%5,8%+37,1%
Informatie en communicatie28.8305,1%5,3%+36,0%
Overige dienstverlening28.2155,0%5,4%+20,4%
Cultuur, sport en recreatie28.0455,0%5,6%+22,6%
Vervoer en opslag19.5553,5%2,8%+41,4%
Industrie17.2503,1%3,5%+24,9%
Horeca17.1403,0%3,5%+27,5%
Financiële dienstverlening14.2002,5%2,8%−48,5%
Landbouw, bosbouw en visserij12.8252,3%3,1%+5,8%
Verhuur en handel van onroerend goed9.1901,6%1,7%+38,9%

aandeel in Zuid-Holland landelijk aandeel · gemarkeerd = sterker vertegenwoordigd dan landelijk

Financiële dienstverlening: deze daling zie je in heel Nederland (landelijk van 136.930 vestigingen in 2021 naar 73.220 in 2026), dus het is geen lokaal verschijnsel.

Wat dat betekent voor uw administratie

Aandachtspunten voor btw en boekhouding bij de sectoren die Zuid-Holland kenmerken.

75.435 vestigingen in bouw · 13,4% (landelijk 10,5%)

Bouwnijverheid

In de bouw is de verleggingsregeling dagelijkse praktijk. Werkt u als onderaannemer, dan factureert u zonder btw, met “btw verlegd” en het btw-nummer van de aannemer, en hoort die omzet in rubriek 1e. Voor particulieren rekent u gewoon btw; voor het arbeidsdeel van schilder- en stukadoorswerk aan woningen ouder dan twee jaar geldt 9%.

2021: 54.820 vestigingen, 2026: 75.435. Een verandering van +37,6% in Zuid-Holland.

19.555 vestigingen in vervoer · 3,5% (landelijk 2,8%)

Vervoer en opslag

Koeriers, taxibedrijven, verhuizers en transporteurs hebben veel vaste lasten per voertuig en veel kleine bonnen onderweg. Een rittenregistratie, aparte kostenposten per voertuig en tijdige facturen per rit of per week houden de administratie overzichtelijk.

2021: 13.825 vestigingen, 2026: 19.555. Een verandering van +41,4% in Zuid-Holland.

115.160 vestigingen in zakelijke dienstverlening · 20,5% (landelijk 20,8%)

Specialistische zakelijke diensten

Adviseurs, consultants, ontwerpers, vertalers en andere kennisprofessionals werken meestal per uur of per opdracht. Een nette urenregistratie telt dubbel: voor de facturen én voor het urencriterium van 1.225 uur per jaar dat bij de zelfstandigenaftrek hoort.

In Zuid-Holland ging deze sector van 81.955 vestigingen in 2021 naar 115.160 in 2026 (+40,5%).

Nieuwe vestigingen in Zuid-Holland

In 2025 werden in Zuid-Holland 46.145 vestigingen opgericht, −16,5% ten opzichte van 2024 (landelijk −13,5%). Het hoogste aantal sinds 2015 was 63.495, in 2023.

Een nieuwe onderneming vraagt in het eerste jaar om een paar vaste stappen: inschrijven bij de KVK, een btw-identificatienummer, een zakelijke rekening, en kiezen of de kleineondernemersregeling past. Begin direct met bonnetjes en facturen digitaal, dan is de eerste aangifte geen zoektocht.

Boekhouding voor starters

  1. 35.96515
  2. 37.75516
  3. 38.73517
  4. 44.19518
  5. 49.98019
  6. 50.08020
  7. 55.82021
  8. 60.15022
  9. 63.49523
  10. 55.25524
  11. 46.14525
Oprichtingen van vestigingen per jaar, 2015–2025 (CBS 83631NED)

Zzp’ers in Zuid-Holland

Zo’n 259.500 inwoners van Zuid-Holland waren in 2024 zzp’er als hoofdbron van inkomen. In 2019 waren dat er 202.300 (+28,3%; landelijk +18,9%). De meeste zzp’ers werken in bouwnijverheid (± 55.600), specialistische zakelijke diensten (± 50.200) en gezondheids- en welzijnszorg (± 27.100).

Mediaan inkomen als zzp’er (2023)
€ 38.600
landelijk € 38.300
Zelfstandigen mét personeel (2024)
± 55.100
met loonadministratie
Directeur-grootaandeelhouders (2024)
± 58.800
ondernemer via een BV

Wat dit betekent voor uw administratie

  • Zit u met uw omzet onder de € 20.000 per jaar, kijk dan of de kleineondernemersregeling past. Dat scheelt aangiftes, maar u verliest de btw-aftrek op investeringen.
  • Het urencriterium (1.225 uur per jaar aan uw onderneming) bepaalt of u de ondernemersaftrekken krijgt. Noteer daarom ook uren voor acquisitie en administratie.
  • Reserveer per kwartaal voor btw en inkomstenbelasting; met het btw-overzicht in de software ziet u vooraf wat er komt.

Gemeenten in Zuid-Holland

Zuid-Holland heeft 50 gemeenten. De grootste naar inwonertal op 1 januari 2026: Rotterdam (673.804), Den Haag (569.468), Zoetermeer (130.836) en Leiden (130.328).

Voor deze gemeenten hebben we een eigen pagina met lokale cijfers:

Alle provincies en gemeenten

Zo werkt het, ook in Zuid-Holland

  1. Eerst een gesprekPer video of telefoon, op een moment dat u past. U vertelt hoe uw administratie nu loopt; wij stellen een pakket voor.
  2. Aanleveren via app of WhatsAppBonnetjes fotograferen, bank koppelen of inlezen, facturen maken met betaallink. Ontbreekt er iets, dan vragen we het op.
  3. Aangiftes verzorgdIn de pakketten Eenmanszaak / zzp, Vof en BV verzorgt ons vaste partnerkantoor de btw-aangiftes en de jaarstukken.

Pakketten en prijzen

Veelgestelde vragen

Werkt BoekhoudSlim ook voor ondernemers in Zuid-Holland?

Ja. BoekhoudSlim werkt landelijk, ook voor ondernemers in Zuid-Holland. U heeft één vast aanspreekpunt via WhatsApp, telefoon en video, en uw administratie wordt verzorgd door ons vaste partnerkantoor.

Hoeveel eenmanszaken zijn er in Zuid-Holland?

Op 1 januari 2026 waren er in Zuid-Holland 372.635 vestigingen van eenmanszaken, 66,2% van alle 563.050 vestigingen (landelijk 63,5%). Daarnaast 38.460 vof’s, cv’s en maatschappen en 135.180 BV’s en NV’s (CBS 81644NED).

Ik werk als onderaannemer in de bouw in Zuid-Holland. Reken ik btw?

In de regel niet: als onderaannemer factureert u zonder btw, met “btw verlegd” en het btw-nummer van de aannemer. Die omzet hoort in rubriek 1e van uw aangifte. Voor particuliere klanten rekent u wel gewoon btw. In de pakketten waarin alles geregeld is, controleert ons vaste partnerkantoor dit elk kwartaal.

Wat kost een boekhouder voor een eenmanszaak in Zuid-Holland?

Onze prijzen zijn in heel Nederland gelijk. Het pakket Eenmanszaak / zzp kost vanaf € 143 per maand, excl. btw; Zelf doen (alleen de software) € 12,50 per maand, excl. btw. Voor een vof is het vanaf € 239 per maand, excl. btw, voor een BV vanaf € 300 per maand, excl. btw. Prijzen onder voorbehoud; de definitieve prijs volgt na een gratis kennismaking.

Bronnen

  • CBS StatLine 81575NED — Vestigingen van bedrijven; bedrijfstak, gemeente (2007 - 2026, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 81644NED — Vestigingen van bedrijven; grootte, rechtsvorm, bedrijfstak, regio (2010-2026, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 83631NED — Vestigingen van bedrijven; oprichtingen, bedrijfstak, regio (2007 - 2025, bijgewerkt 20-4-2026)
  • CBS StatLine 86163NED — Zelfstandigen; inkomen, vermogen, regio (indeling 2025) (2007-2024, bijgewerkt 19-11-2025)
  • CBS StatLine 03759ned — Bevolking op 1 januari en gemiddeld; geslacht, leeftijd en regio (1988 - 2026, bijgewerkt 23-6-2026)
  • CBS StatLine 86247NED — Gebieden in Nederland 2026 (2026, bijgewerkt 14-7-2026)

Cijfers opgehaald op 26-10-2026. Aantallen zelfstandigen rondt het CBS af op honderdtallen. Licentie CC BY 4.0. Dit is algemene informatie, geen persoonlijk belastingadvies.

Onderneemt u in Zuid-Holland?

Plan een kennismaking per video of telefoon. We kijken samen naar uw administratie en welk pakket past. Vrijblijvend.